Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Crypto.com, UEFA ile 495 milyon abd parasılık sponsorluk anlaşmasından çekildi: Rapor


Kripto para borsası Crypto.com’un Avrupa Futbol Dernekleri Birliği Şampiyonlar Ligi ile ettiğı yarım milyar abd parasılık sponsorluk anlaşmasından çekildiği bildirildi.

SportBusiness’ın çarşamba günü yzamanimladığı bir rapora göre Crypto.com, yasal ekibinin Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya’daki borsa lisanslarıyla ilgili düzenleyici şüpheleri öne sürerek Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ile yakında imzalayacağı 495 milyon abd parasılık bir anlaşmadan çekildi. Crypto.com’un markası, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda 2027’de en yenia erecek ve sezon başına yaklaşık 100 milyon abd parasılık bir maliyetle UEFA Şampiyonlar Ligi için beş sezon boyunca var olacaktı.

Spor havadis kaynağı öte yandan Crypto.com’un, Şampiyonlar Ligi’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine cevaben Rus devletine ait enerji şirketi Gazprom’u bırakmasının ardından potansiyel bir sponsor olarak devreye girdiğini de bildirdi. Avrupa’nın birçok bölgesi, Rusya’nın eylemlerinin ardından savaş sırasında ülkenin ekonomisine katkı sağlamamak adına petrol ve gaz arzından bağımsız olma planlarını açıklamıştı.

Crypto.com daha önce spor salonları ve takımları için büyük sponsorluklar duyurmuştu ve reklam maliyetleri için de milyonlarca abd parası ödemişti.

Borsa, 2021’de Sprint serisi için Formula 1 ile ortaklık kurdu, öte yandan daha önce yarış etkinliğinde Aston Martin takımına sponsor olmzamani kabul etti ve Los Angeles’ın Staples Center’ını, Crypto.com Arena olarak yeniden adlandırmak için 20 yıl sürecek 700 milyon abd parasılık bir anlaşma imzaladı. Borsa, 2022’de ise Avustralya Futbol Ligi ile 25 milyon abd parasılık beş yıl sürecek bir sponsorluk anlaşması işe koyulttı ve Katar’daki FIFA Dünya Kupası’nın resmi sponsorlarından biri oldu.

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, en yeni piyasa düşüşü dönemine denk gelen haziran zamaninda borsanın, çalışanlarının yüzde 5’ine denk gelen 260 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Kripto fiyatlarındaki düşüşün, borsanın uzun vadeli sponsorluk anlaşmalarını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği de henüz netlik kazamadı.

Cointelegraph, Crypto.com’a ulaştı, buna rağmen yazının yzamanimlandığı esnada henüz bir geri dönüş alamadı.