Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan Rusya ve Ukrayna’daki tahıla ilişkin önemli duyurular!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk canlı yzamanınında önemli duyurularda bulundu. ‘Tahıl koridorunda en yeni durum ne? sorusuna da yanıt veren İbrahim Kalın önemli bilgiler verdi. Kalın, “Herkes bu sevkiyatın bir an önce işe koyulmasını istiyor. Rusya ve Ukrayna’nın elinde 40 milyon ton tahıl olduğu söyleniyor. Bu dünyada yüzde 30-35’lik rakama tekabül ediyor. O koridorun belirlenmesi, gemilerin sevkiyata işe koyulması 3-4 7 günlık bir süreç. Bu sevkiyat Türkiye üzerinden yapılacağı için Türkiye stratejik meselem elde edecek. O gemiler Boğaz’dan geçecek.” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın’ın meseleşmasından öne çıkanlar şöyle:

CEMAL KAŞIKÇI DAVASI

“Mısır, Ermenistan, Suudi Arabistan’la normalleşme döneminden geçiyoruz. Uluslararası ilişkilerde ezeli ve ebedi düşmanlık ve husumet olmaz. Barış yaparsınız yolunuza devam edersiniz. Suudi Arabistan’la Kaşıkçı cinayetine görecek şekilde çok ciddi sorunlarımız yoktu. Bir iki konumde görüş ayrılıklarımız vardı. Kaşıkçı cinayeti büyük bir travma yarattı. Türkiye’nin o dönemde üzerine düşeni fazlasıyla ettiğını düşünüyorum. Bu olaydan dolzamanı Suudi Arabistan’la ilişkilerimiz ciddi yara topladı. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında böyle bir cinayete kurban gitmesi es geçilecek, üzeri örtülecek bir şey değildi.

‘AİLESİNİN BİR DAVA SÜRECİ OLMADI’

Bir başka ülkenin vatandaşlarının yargılanması söz meselesu burada. O kişilerle ilgili Suudi Arabistan’da bir hukuki süreç oldu. Dediğim gibi bizim vicdanımızı rahatlatmayabilir. Hukuki açıdan baktığımızda 6076 uygulandı. Başka ülkeler de başka türlü girişimler de yapabilirdi. Bir iki konumde bireysel davalar açıldı. Bizim bu davalara dahlimiz söz meselesu olmaz. Cemal Kaşıkçı’nın Ailesinin bir dava süreci olmadı. Katılalım, katılmayalım bir hukuki süreç işletildi. Bir başka ülkenin vatandaşların yargılanması söz meselesuydu. Bununla ilgili adli işlem edildi, orada 16 kişiyle ilgili mahkeme edildi ve cezalar verildi. Dolzamanısıyla hukuki olarak baktığımızda bu tarafı ihmal etmek lazım. Siyasi olarak bu mesele asla kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye sert tepki verdi, üzerine düşeni etti.

Screenshot_3

‘KEMAL BEY’İN İFADESİ SAKİL BİR İFADE’

Kemal Bey’in ‘üç beş kuruş için edildi’ ifadesi gerçekten sakil bir ifade. Son tahlilde Suudi Arabistan bölgenin önemli aktörü. Bu olaya görecek şekilde bizim belli meselelarda görüş ihtilaflarımız olsa bile, böyle bir çatışma dönemine girmedik. Zaman zaman görüş ayrılıkları elbette olabilir ama ülkemizin çıkarlarını da düşünmek zorundzamanız. Türkiye’nin meselemu, bölge ile ilişkileri, Suudi Arabistan ilişkilerini büyük fotoğrafı görmek zorundzamanız. Husumetle yönetemezsiniz dış politikzamanı. Keşke bu olay hiç yaşanmasaydı. Sadece bizim topraklarımızda değil herhangi konumde yaşanmasaydı. Son tahlilde biz de bu davanın mağduru olduk.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

İsrail’le normalleşme süreci işe koyuldı. Türkiye, Filistin davasından vaz mı geçiyor? Değil tabii ki. Dış politikada sıfır toplamlı oyunlar olmaz. Son tahlilde biz sıfır toplamlı bir oyun olmaktan ziyade, 360 derece perspektifinden dış politikaya bakabilmenin mümkün olduğunu söyledik. Biz Filistin’in işgaline baştan beri karşıyız, karşı olduğumuzu söylüyoruz. İsrail’de saatlerce ben meseleştum. ‘Pozisyonumuz bu, ne Kudüs’ü işgal etmenizi tanıyoruz ne Filistin halkına ettiklarınızı tanıyoruz’ dedim. Ramallah’ta szamanın Mahmud Abbas’ı ziyaret ettiğimde. Orası rahmetli Arafat’ın fiili hapishane yaşadığı konumdir. Rahmetli Arafat’ın oturduğu odada szamanın Abbas’la görüştük. Abbas ‘sizin İsrail ile ilişkileri ayarlamaniz bizim faydamıza’ dedi. Sorunları çözerek ilerlemek zorundasınız. 3 yıl boyunca Suudi Arabistan’la ilişki kurmadık. İsrail’le, ne zaman Filistin halkına stopladırı olsa sesimizi yükselttik, büyükelçimizi koyduk. Hepsindeki temel ilke hakkı, hukuku gözetmek. Ülkemizin çıkarlarını, meselemunu düşünmek zorundzamanız. Türkiye’nin güçlü olması mazlum halkların davalarında olmazsa olmaz şuçtur. Biz Kudüs’te, Gazze’de, Ramallah’ta olmadığımızda o insanların hakkını kim savunacak?

TAHIL KORİDORUNDA SON DURUM NE?

Ülkemizin çıkarını düşünmek zorundzamanız. Biz bunu batılılara da söyledik. Bizim Rusya ekonomisine ettirım uygulamamız Türkiye ekonomisine zarar verir. Gıda mevzusunda Türkiye kilit bir meselema geldi. Avrupalı dostlarımız arzamanıp soruyor. Sevkiyat işe koyulyacak mı diye soruyorlar. Bir gemi Rusya’nın işgalinde olan limandan belirlendi. Birkaç gün içinde Zonguldak’a ulaşması bekleniyor. Rusya ve Ukrayna ile röportajlarlerimiz sürüyor. İstanbul’da bir koordinasyon merkezi kurulacak. Herkes bu sevkiyatın bir an önce işe koyulmasını istiyor. Rusya ve Ukrayna’nın elinde 40 milyon ton tahıl olduğu söyleniyor. Bu dünyada yüzde 30-35’lik rakama tekabül ediyor. O koridorun belirlenmesi, gemilerin sevkiyata işe koyulması 3-4 7 günlık bir süreç. Bu sevkiyat Türkiye üzerinden yapılacağı için Türkiye stratejik meselem elde edecek. O gemiler Boğaz’dan geçecek. Biz nasıl Ukrayna ve Rusya tarafları arasında ilk kapsamlı maszamanı İstanbul’da kurduysak, tahıl sevkiyatı meselesunda da ilk defa iki ülkeyi bir araya getireceğiz. Biz Rusya’nın işgalini söylüyoruz, açık ve net. Savaş uzadıkça maliyetler çok daha artacak. İki tarafı bir araya getirmek için gayret sarf eden başka bir ülke de yok açıkçası.

‘SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ FARKLI OLACAK’

Kesinlikle önümüzdeki yıllarda bizi çok meşgul edecek bir döneme giriyoruz. Çok yönlü, batıda etkileri olan bir dönem olacak. Savaş bitebilir ama etkileri farklı bir şekilde devam edecek. Muhtemel en yeniuçları açısından kesinlikle önümüzdeki 10 yıllarda bizi çok meşgul edecek bir döneme giriyoruz. Türkiye denge politikasına devam edecek.

NATO ZİRVESİ ÖNCESİ 4’LÜ ZİRVE

Biz İsveç ve Finlandiyalı muhataplarımızla iki toplantı ettik. Ankara ve Brüksel’de. Dün Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile ettiğı telefon görüşmesine binaen biz Sedat Bey’le yarın Brüksel’e gidiyoruz. Bize göre röportajlar ettiğimiz meseleları bir konume getirdik. Buradan geri adım atmamız mümkün değil. Oradan Madrid’e geçeceğiz. Salı günü NATO Genel Sekreteri’nin ricası üzerine Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya zirvesi yapılacak. NATO zirvesinden önce bu zirve olacak. Bu zirveye katılmak pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor. Bir röportajlar yürütüyoruz. Onlar birtakım adımlar atacaklarını söylüyorlar. Taahhütlerini not ettik. Taahhütte bulunmakla somut adım atmak arasında fark var. Bunların hepsinin kayda geçirilmesini istiyoruz. Büyük oranda mutabakat sağladık, anlaşamadığımız birkaç mesele var. Doğrudan PKK, PYD, YPG gibi yapılara karşı açık ve net tavır almalılar. Bu Suriye’deki PYD ve YPG ile ilişkiyi de kapsıyor.

Biz NATO’daki diğer müttefiklerimizle bu meseleda anlaşamadığımız için sürekli gündeme getiriyoruz. Aslında İsveç ve Finlandiya ile gündeme gelmesi daha büyük tartışma olsun istiyoruz. Biz NATO’nun dilinden memnun değiliz, PYD, YPG’nin PKK olduğunu hepiniz biliyorsunuz, inkar etmeyin dedik. ABD’nin resmi yazışmalarında PKK’nın PYD’nin uzantısı olduğunu herkes biliyor. Bizim aklımıza hakaret etmeyin. Bu meseleda bizi ikna edemezsiniz diyoruz.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İstanbul'da dehşet! Engelli ağabeyini öldürdü, itirafı kan dondurduİstanbul’da dehşet! Engelli ağabeyini öldürdü, itirafı kan dondurdu
Polislere ateş edince vuruldu! İddialar dehşete düşürdüPolislere ateş edince vuruldu! İddialar dehşete düşürdü
İl sayısı 100'e mi çıkıyor? AK Partili isimden ses getiren açıklamaİl szamanısı 100’e mi çıkıyor? AK Partili isimden ses getiren duyuru