Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CySEC, iflastan önce FTX Europe’den operasyonlarının askıya alınmasını talep etti: Rapor


FTX ABD’de 11. Madde kapsamında iflas başvurusunda bulunurken, Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CySEC)’in, Avrupa kolu için borsa operasyonlarını durdurma talebinde bulunduğuna dair bir bildiri yzamanımladığı bildirildi.

CySEC, Reuters’in 11 Kasım’da paylaştığı rapora göre 9 Kasım’da FTX Europe’dan operasyonlarını askıya almasını ve yatırımcıların korunması için bir gerekeni yapmaya devam etmesini istediğini söyledi. FTX Europe’un da FTX Group’ta iflas başvurusunda bulunacak yaklaşık 130 şirketten biri olduğu göz önüne yapıldığında, finansal düzenleyicinin kripto borsasına ettiğı çağrıyı tekrarlamasının nedeni henüz belli değil.

CySEC, FTX kolunun ülkede faaliyet göstermesi için mart zamanında onay vermişti. Küresel finansal politikacılar, FTX’in likidite sorunlarının ortasında Bahamalar’da da olduğu gibi kripto firmaları hakkında ek düzenlemelerin yanı sıra borsanın konumel işletmeleriyle varlıkları dondurma önerilerinde bulundu.

Sam Bankman-Fried, 11 Kasım’da kişisiyı kurtarma açısından olayların gidişatına açıklık getirmek için mümkün olan en kısa sürede çalışmaları sürdüreceğini de söyledi, buna rağmen iflas işlemleri sırasında görevinden istifa etti ve John Ray, CEO koltuğunu devretti.