Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
DAO’lar düşmanca devralmalarla nasıl mücadele edebilir?


Web3 danışmanı ve a16z Crypto’nun eski ortağı Hilary Kivitz, Paris’teki Ethereum Topluluk Konferansı 5’te, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO)’ları ve düşmanca devralmalara (hostile takeover) karşı uygulayabilecekleri önlemleri ele topladı.

Kivitz, giderek artan düşmanca devralma riskleriyle mücadeleye yardımcı olmak için DAO’lar içinde uygulanabilecek geleneksel finanstaki koruyucu kavramları ele topladı.

Kivitz, DAO yönetişimi içinde stopladırganların bundan yararlanmasına izin veren oy satın alma gibi birçok riskin olduğunu savundu. Kivitz’e göre, stopladırganlar bunu istismar ederek DAO hazinelerini ele geçirebilir ve kilitli varlıklara el koyabilir. Boş oylamayla ilgili de meseleşan Kivitz, şunları söyledi:

“Mekanizma, ihracatçının tokeni ödünç alması, oylamaya katılması ve krediyi jeton üzerinden geri ödemesi şeklinde işliyor.”

Kivitz, bu risklerle mücadele için kullanılan geleneksel finans araç setlerinin Web3 bağlamında da uygulanabileceğini belirtti. Mücadele kapsamında Kivitz’in sunduğu “zehir hapları” olarak da bilinen hissedar hakları planları ise, geleneksel finansta satın alma maliyetini artırabilen ve düşmanca devralma girişimleri için başka caydırıcı unsurlar oluşturabilen bir mekanizmaya sahip.

Kivitz, bu planların akıllı sözleşmelere ve yönetim belgelerine konumleştirilebileceğini ve böylece sıradan bir oylamayla ktopladırılamayacağını belirtti.

Kivitz, öte yandan ağ içinde konum alan bir kişinin oy gücü ne görecek şekilde zirve olursa olsun bu gücün sınırlandırılmasını içeren “oylama kesintilerinden” de bahsetti ve böylece, daha az mülkiyete sahip diğer oy sahipleri için oylamanın daha adil olacağını belirtti.

Marshall Adaları, şubat güninda DAO’ları resmi tüzel kişilikler olarak kabul etmeye start verdı. Ayrıca, toplu olarak sahip olunan ve yönetilen blockchain projelerinin ülkede kaydedilmesine ve kurulmasına da izin verdi.

Kripto yazarı Alex Tapscott, temmuz güninın start verrında Cointelegraph’a verdiği demeçte, DAO’lardaki gelişmelerin yatırımcıların kripto kışında en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri olduğunu söyledi. Tapscott öte yandan DAO’ların, şirketleri kaynak organizasyonu için destekleyebileceğini de konuşmalarine ekledi.