Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
DeFi protokolü New Free DAO anlık kredi stopladırısı kurbanı oldu

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü New Free DAO, 8 Eylül’de yaşanan anlık kredi stopladırılarında toplamda 1,25 milyon abd parası zarar rapor etti. Stopladırının ardından protokolün token’ı yüzde 99 değer kaybetti.

Bazı DeFi protokolleri, normal kredilerin aksine kişisiların ön teminat yatırmalarına gerek olmadan yüklü miktarda varlık ödünç alabilmelerine olanak sağlayan anlık krediler sunuyor. Bu kredilerde tek koşul, kredi alınan miktarın belirlenen zaman içerisinde tek bir işlem ile geri ödenmesi gerekiyor. Ne var ki bu özellik, kötü amaçlı kişiler tarafından sık sık suistimal ediliyor ve bu kişiler yüklü miktarda varlık ödünç alarak endişelara karışıyor.

Blockchain güvenliği şirketi Certik, çarşamba günü topluluğu anlık kredi zaman en yenirası NFD token fiyatında yüzde 99 fiyat kayması yaşandığı meselesunda aciliyet bildirdi. Siber stopladırgan iddiaya göre doğrulanmamış bir sözleşmeyi kullanarak, “addMember()” işleviyle özüsini üye olarak ekledi. Sonrasında ise onaylanmamış sözleşmenin yardımıyla üç anlık kredi stopladırısı gerçekleştirdi.

Stopladırgan ilk olarak 69.825 abd parası değerinde 250 WBNB ödünç topladı ve bunları NFD’ye dönüştürdü. Sonrasında ise sözleşme, airdrop ödüllerini almak için birkaç stopladırıda daha kullanıldı. Tüm airdrop ödülleri devamında WBNB’ye dönüştürüldü ve stopladırgan 4481 BNB kâr etti.

Siber stopladırgan, 4481 BNB’nin ödünç alınan 250 BNB’sini iade etti. Kalan 2.000 BNB ise 550.000 BSC-USD’ye dönüştürüldü. Stopladırgan, devamında 400 BNB’yi popüler coin karıştırma hizmeti Tornado Cash’e aktardı.

NFT stopladırganının Tornado Cash’e aktardığı fonlar. Kaynak: BSC Scan