Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
DeFi ve kriptolar için bir nimet olan yasa yürürlüğe girdi!


Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası’nın (DCCPA) yeni yasa taslağı çevrimiçi olarak dolaşıma girdi. Bu tasarının ise merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto için olumlu etki yaratacağı düşünülüyor. 

Tasarının bir önceki taslağı, dijital emtia platformu için merkeziyetsiz finansın (DeFi) yasaklanması olarak yorumlanabilecek geniş bir tanım içerdiği için, sektörü temsil eden kuruluşlar tarafından ağır eleştirilere maruz ktopladı. 

Delphi Labs’in genel danışmanı Gabriel Shapiro tarafından yeni paylaşılan 31 sayfalık yasa tasarıda avukat, “şeffaflığa ve tartışmaya açık olmaya” önem verdiği için yasa tasarısını kamuya açık olarak yzamaninladığını söyledi. 

Ayrıca, Shapiro yazılım geliştiren ve yzamaninlayan kişileri hariç tutan “dijital emtia alım satım tesisinın” anlamını değiştiren bir bölüme dikkat koydu ve bunun DeFi ve kripto için bir “nimet” olabileceğini belirtti. 

Kripto borsası UpHold’un araştırma başkanı Martin Hiesboeck, Twitter’da bir gönderi paylaşarak yeni yasa tasarısının Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’taki benzer düzenlemelerle uyumlu olduğunu belirtti. Bununla birlikte Hiesboeck, ABD’nin de nihayet AB ve İngiltere ile birlikte hareket ettiğini vurguladı. 

Yeni tasarıyla birlikte yorumlar, Web3 kuluçkası ve savunma grubu Alliance DAO tarafından “DeFi’yı öldürdüğünü” belirten tasarının önceki versiyonuna göre daha olumlu. 

Merkezi otonom organizsyonu (DAO) insanların düzenlemelere uyum sağlaması meselesunda mecbur bırakılmaları gerektirdiği için tasarının “insan faaliyetine çok az güvenerek veya hiç güven duymadan merkeziyetsiz altyapıyı çalıştıran akıllı sözleşmeler sistemi kavramını imkânsız kıldığı bir uyumluluk mimarisi oluşturduğunu” kaydetti. 

ABD’deki dijital varlıklarla ilgili düzenleyici netlik için uzun süredir çağrılar yapılıyor ve bazıları ABD Kongresi’ni emtiaları tanımlayan ve CFTC’ye yetki veren yasaları onaylamaya davet ediyor. 

İlk olarak geçtiğimiz ağustos zamanindan tanıtılan DCCPA, CFTC’nin kripto para endardrisi üzerinde düzenleyici gücünü genişletiyor ve Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kriptoları menkul kıymet konumine emtia olarak tanımlamaya çalışıyor.