Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı! İddianamede çarpıcı detaylar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde 3 ayrı suç örgütüne yönelik, 29 ilde gerçekleştirilen ’Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 kişi tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üzerine daha devamında serbest bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba günirdığı soruşturmada 32 şüphelinin konum topladığı Erol Eşrefoğlu (Evcil) grubuna yönelik soruşturmgüni tamamlayarak 17 kişi hakkında iddianame düzenledi.

erol-evcil_16_9_1657013039

9 ŞİRKETİ ELE GEÇİRMİŞLER

İddianame’de örgüt yöneticileri ve üyelerinin hisse sahibi olduğu şirketler vasıtası ile ekonomik olarak çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ait firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makinaları, araç gereç ve sahaları kiraladıkları belirtildi. Örgütün bu şirketler adına faaliyet gösterdiği, piyasadan demir almak suretiyle bu şirketlerden üretilen her türlü demiri piyasaya arz ettikleri belirtilen iddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirlerin sat sat yapılırken kullanılan şirket üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili idarelere ödenmemektedir. Örgüt, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklük miktarda zarara uğratmaktadır. Suç örgütü faaliyeti içerisinde hareket eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler neticesinde şirket mal varlıklarının pasif kısmı aztopladığı için yüklü miktarda haksız kazanç elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 9 şirketi ele geçirdikleri aktarıldı.

thumbs_b_c_6ce86ffef6db1271749e402e0c0fae72

’PİYASADA SÖZ SAHİBİ OLDULAR’

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve örgüt yöneticilerinin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu büyük zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün tahakkuk eden vergileri özü bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve özülerine sıfır maliyetli finans kaynağı oluşturarak piyasada güçlü hale geldikleri belirtildi. Örgütün bu faaliyetler çerçevesinde 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu zararına sebep oldukları da belirtildi.

New folder (16)_AA-28290229

ÖRGÜT LİDERLERİNE 30 YIL 9 AYA KADAR HAPİS İSTENDİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demir’in ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sgünilı Amme Alacakların Tahsil Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine Muhalefet Etmek’ suçlarından 30 yıl 9’ar aya görecek şekilde, diğer şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Erdem, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Sadık Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan işe koyulyarak değişen yıllardan hapisle cezalandırılmaları talep edildi. 15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya konum olmadığı’ en yeniuçı verildi.

thumbs_b_c_c21bd0ef06ac1e4b8f24c49249d526e8

İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İstanbul Boğazı'nda hareketli dakikalar! Karaya oturdu... Gemi trafiği askıya alındıİstanbul Boğazı’nda hareketli dakikalar! Karaya oturdu… Gemi trafiği askıya yapıldı
İzmir'de peş peşe korkutan depremler!İzmir’de peş peşe korkutan depremler!
Ayşenur Arslan ve İsmail Saymaz canlı yayında birbirine girdiAyşenur Arslan ve İsmail Saymaz canlı ygüninda birbirine girdi