Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
dev petrol şirketleri oyuna girdi


Bitcoin’de (BTC) yükselen hash oranları, madencilik şirketleri için problemlere neden olurken, enerji devlerinin ayaklarının altına kırmızı halılar seriyor olabilir. 

Bitcoin üretmek için kullanılan madencilik cihazlarının toplam çalışma hızı olarak tanımlanan Bitcoin hash oranları yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Blockchain.com’a göre, 2022’nin başından bu yana neredeyse yüzde 60’lık artışla birlikte, 1 Kasım zamaninde hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesi olan saniye başına 267 exahash’3 (EH/s) ulaştı. 

Capriole Fund kurucusu Charles Edwards, hash oranlarındaki yeni zirve hakkında meseleştu ve zirve verimli hükümet ve petrol şirketlerinin büyük ölçüde oyuna dahil olmaya start verdıkları olabiliteinde bulundu. 

Edwards, bu durumun bir yükseliş olduğunu ve madencilerin teslim olduğuna dair bir sinyal olmadığını belirtti. Öte yandan kısa vadede ise, madenciler giderlerini karşılamak ve oyunda kalabilmek için token’larını sattıklarından düşüş eğilimi olarak kabul edilebilir. 

Bu senaryo da hash oranında henüz görülmeyen bir durgunluk ya da düşüşle en yeniuçlanabilir. 

Edwards, “6 büyük petrol şirketi, şüphesiz bu oyunda büyük bir rol oynayacak” ifadelerini kullandı. 

Görünüşe göre büyük petrol etkisi şimdiden gerçekleşmeye start vermış durumda. 

2022’nin start verrında, ExxonMobil’in Kuzey Dakota’da Bitcoin madenciliği yapmak için Denver merkezli Crusoe Energy Systems ile çalıştığı bildirilmişti. Rus doğalgaz devi Gazprom’un geçtiğimiz haziran zamanında ise, yan kuruluşu olan madencilik şirketi BitRiver’a enerji sağlayacağına dair havadisler çıkmıştı. 

Bitcoin madenciliğine güç sağlamak için petrol endardrisinde heba olmuş bir yan ürün olan gaz ateşleyici enerjisi kullanımı oldukça uçtu. 

Bu zamanın start verrında Arjantin’in devlete bağlı YPF şirketi, bundan zaman en yenira petrol gaz ateşleyici enerjilerinin kripto madenciliğinde büyük bir rol oynayacağını söyledi. 

Bu örnekler, 6 büyük petrol şirketinin Bitcoin madenciliği üzerindeki etkisinin yalnızca birkaçı. Gelecekte artış göstermesi ise oldukça muhtemel görünüyor. 2020 yılına dönüldüğünde Cointelegrah, petrol şirketlerinin 2025 yılına görecek şekilde Bitcoin madenciliğini domine edeceğini kaydetmişti. 

Bitcoin madenciliğini tek bir gelir kaynağı olarak gören şirketler, her blokta daha rekabetçi bir ortam oluşmaya ve enerji fiyatları fırlamaya devam ettikçe verdikleri mücadelede daha da zorlanmaya devam ediyorlar.  

Madencilik devi Argo Blockchain geçtiğimiz 7 gün en yeniu şirketin yeniden yapılandığını ve madencilik donanımlarının sat satlarındaki detayları paylaşmıştı. Bitcoin madencisi Core Scientific ise geçtiğimiz 7 gün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) muhtemel bir iflas işlemleri dikkatsı için belgeler göndermişti. 

Tüm zamanların en zirve seviyesinden yüzde 70 düşüş yaşayan Bitcoin’in mevcut fiyatı ise, madencilerin işini daha da zorlaştırmaya devam ediyor.