Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dijital varlıklar artık miras yoluyla devredilebilecek

İsrailli kripto yazılım sağlzamanıcısı Kirobo, kripto yatırımcıları için anahtarlar güvenliğini geçme veya en yeni isteklerine göre para transfer etme fırsatı vererek DeFi endardrisindeki büyük bir boşluğun ardesinden gelmek için hareket ediyor.

Firma, salı günü merkeziyetsiz kripto cüzdanı Liquid Vault’ta, kişisi fonlarının devralınması için kripto cüzdanları belirlemelerine olanak tanıyan bir miras özelliğinin işe koyultıldığını duyurdu.

Yeni çözümle birlikte, avukatlara, devlet yetkililerine veya başka herhangi bir merkezi kuruluşa ihtiyaç duymadan otomatik bir vasiyetname aracılığıyla vasiyetin oluşturulması ve yürütülmesi sağlanıyor. Kullanıcının yalnızca sekiz varis seçmesi ve varlıkların belirlenen cüzdanlara aktarılması için bir gün seçmesi gerekiyor.

Liquid Vault’un yeni miras mekanizması, cüzdan yedekleme özelliğine benzer şekilde çalışıyor. Bu da Kirobo’nun “gelecekteki koşullu işlemler” teknolojisine dayanıyor. Mekanizma, kişisiların çeşitli koşullara bağlı olarak gelecek için işlemler oluşturmasına veya kriptoya ikincil bir erişim noktası sağlamasına olanak tanıyor.

Kirobo CEO’su Asaf Naim Cointelegraph’a, “Gelecekteki koşullu işlemler, akıllı sözleşmelere dayalı benzersiz bir altyapıdır. Kullanıcıların gelecekteki işlemleri imzalamasına ve onları neredeyse her şeye koşullandırabilmesine olanak tanır. Ayrıca üçüncü tarafların akıllı sözleşmeler oluşturmalarına gerek kalmadan blockchain üzerinde karmaşık hizmetler geliştirmesine de olanak sağlar,” dedi.

2021’in en yenilarında beta olarak piyasaya sürülen Liquid Vault cüzdanı, Ether (ETH) ve Ethereum tabanlı Bitcoin (BTC), Wrapped Bitcoin (WBTC) ve ERC-721 NFT’leri de dahil hepsi ERC-20 tokenlerini destekliyor. Liquid Vault’un miras alma aracı piyasaya sürüldüğünde ETH ve ERC-20 tokenlerini desteklerken, Kirobo gelecekteki güncellemelerle birlikte NFT’lerin de miras alınabilmesi için bazı eklemeler yapmzamanı planlıyor.

CEO’ya göre yeni araç, “Web3’ün merkeziyetsizlik ve topluluk mülkiyeti kavramlarına sadık kalarak” dijital zenginliği gelecek nesillere aktarmak için basit ve güvenli bir miras mekanizmasının kilidini açıyor.

Bitcoin (BTC) gibi özel kripto paralar, tasarımı gereği sahiplerinden başka kimsenin varlıklarını kontrol etmesine izin vermediğinden, kripto mirası meselesu dijital varlık sahipleri için en şüphe verici sorunlardan biri. 2020 itibariyle, yaklaşık 4 milyon BTC’nin (toplam dolaşımdaki BTC’nin yüzde 20’si görecek şekildeı) ölüm kaynaklı olarak en yenisuza görecek şekilde erişimlerinin kaybedildiği olabilite ediliyor.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirildiği üzere, yazılım devralma hizmetlerini kullanmak veya yalnızca güvenilir aile üyeleriyle anahtarları paylaşmak gibi kriptoyu gelecek nesle aktarmanın çeşitli yolu var.