Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“Dijital yuan işlem hacmi 14 milyar abd parasıı geçti”


Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), pilot aşamasında 14 milyar abd parasılık (100,04 milyar yuan) işlem hacmine ulaştı. Bu da dijital yuan’ı (e-CNY), dünyanın en çok yaygınlık kazanan CBDC’si uyguladı. 

Çin Merkez Bankası’nın 10 Ekim’de WeChat sayfası üzerinden uyguladığı duyuruya göre; CBDC’nin 15 ilde gerçekleştirilen pilot çalışması kapsamında yapılan işlem szamanisı, yaz en yeniunda 360 milyona ulaştı. 5,6 milyondan fazla mağaza, dijital yuan’ı ulusal para birimi olarak kabul ediyor. 

Pilot CBDC uygulaması buna ek, vatandaşlar tarafından yapılan ödemeler yanında birtakım devlet kurumları arasında genişlemeye de devam ediyor: 

“Birçok e-devlet hizmet platformu, dijital Çin Yuan’ı ile ödeme hizmetlerini açtı. Çeşitli kamu hizmeti ödemelerinin ardesinden gelmek için çevrim içi ve çevrim dışı kanalları destekledi. Vergi iadesi fonlarını kullanmak için dijital Çin Yuan’ını kullandı. Aylık sağlık sigortası için özel fonlar, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için fonlar ve özelleştirilmiş, özel ve yeni girişim destek fonları sağladı.” 

Finansal düzenleyiciler, proje geliştirme planlarını da açıkladı. Bu planlar arasında, Hong Kong ve Çin anakarası arasında sınır ötesi ödemelerin işe koyultılması konum alıyor. Ayrıca düzenleyiciler, kişisiların kişisel verilerini korumak adına “küçük miktarlar için anonimlik ve büyük miktarlarda izlenebilirlik” ilkesini izleyen “Uluslararası Ödeme Bankası” ile iş birliği içinde çok taraflı sınır ötesi seçeneğini aktif olarak araştırmzamani içeren proje geliştirme planlarını paylaştı.

Çin Merkez bankası, Nisan 2020’de işe koyuldığı CBDC denemeleri en yeniunda nakit parzamani dijital yuan ile değiştirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz eylül zamaninda ise Çin Merkez Bankası, Guangdong da dahil olmak üzere e-CNY’yi dört şehre daha genişletme planları olduğunu paylaşmıştı. 

Öte yandan; Çin Merkez Bankası, Ocak 2022’de neredeyse 13 milyar abd parası (87,5 milyar yuan) değerinde işlem hacmi bildirmişti. Yeni güncelleme ise en yeni 7 ayda toplam işlem miktarının 1 milyar abd parasıı geçmediği anlamına geliyor.