Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dolandırıcılar 2021’de sosyal medya sayesinde 1 milyar abd abd dolarıı değerinde kripto erişti

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), sosyal medya ve kriptonun “dolandırıcılık için elverişli bir kombinasyon” olduğunu söyledi ve 2021’de karşılaşılan kriptoyla ilişkili dolandırıcılıkların neredeyse yarısının sosyal medyadan ortaya belirlendiğını ileri sürdü.

Komisyonun cuma günü yzamaninladığı rapor, geçtiğimiz yıl dolandırıcılara 1 milyar abd abd dolarıı görecek şekilde kripto kaptırıldığını ortaya koydu. Bu miktar, 2020’ye kıyasla beş kat, 2018’e kıyasla ise neredeyse altı kat artışı temsil ediyor. 

31 Mart 2022 itibarıyla ise dolandırıcılara kaptırılan kripto miktarının 2021’de kaybedilen miktarın yarısına çoktan yaklaştığı görülüyor. Yani dolandırıcılık faaliyetlerinde pek de bir azalma var gibi gözükmüyor.

FTC, kripto dolandırıcılığı için en çok kullanılan platformların yüzde 32 ile Instagram, yüzde 26 ile Facebook, yüzde 9 ile WhatsApp ve yüzde 7 ile Telegram olduğunu aktardı.

İlginçtir ki, kripto topluluğunun yaygın olarak kullandığı Twitter, kripto ödülü vaadiyle kişisiları kandırmaya çalışan spam ve dolandırıcılık botlarıyla dolu olmasına rağmen listede konum almadı.

FTC’te göre en yaygın dolandırıcılık türü, 575 milyon abd abd dolarııa mâl olan “yatırımla ilişkili dolandırıcılıklar” oldu.

“Bu dolandırıcılıklar, potansiyel yatırımcılara kripto para programlarına yatırım yaparak en çok getiri sağlayabileceğini vadediyorlar, fakat insanlar ‘yatırdıkları’ hepsini kapsayan parzamani kaybediyorlar.’”