Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dolar güçlendi, BTC ve altın düşüşe geçti

Bitcoin (BTC), 5 Temmuz’da ABD birimının Wall Street açılışında şiddetli bir şekilde güçlenmesiyle günlük en düşük seviyeleri gördü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

USD 20 yıllık bir rekor daha kırdı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD, Bağımsızlık Günü’nde kaydettiği ilerlemeden zaman en yenira 19.281 bin birima düşerek tekrardan eski seviyesine geriledi.

Parite, önceki gün 20 bin birim seviyesini zorlamıştı, ardından Wall Street ticaretinin açılmasının ardından USD’nin güçlü bir start verngıç yapması sebebiyle risk varlıkları ve güvenli limanlardaki kazançlar boşa belirlendi.

Bitcoin gün içinde bin birim değer kaybederken spot altın da yüzde 2’lik endişela onu takip etti. Ayrıca ABD hisse senedi piyasaları da düştü, S&P 500 endeksi yazının yazıldığı esnada yüzde 2,2, Nasdaq Composite endeksi ise yüzde 1,7 düşüş kaydetti.

XAU/USD 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

ABD birimı endeksi (DXY) ise hepsi bunların tersine, Aralık 2002’den beri görmediği 106,59’luk seviyeye ulaştı.

Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michaël van de Poppe ise paylaştığı tweet’te, “Euro rekor seviyelere, 1,033 birima ulaştı. Bu seviye en en yeni 2002-2003 yıllarında görüldü ve DXY de elbette bir roket gibi fırladı,” ifadelerini kullandı.

ABD Dolar Endeksi (DXY) 1 aylık mum grafiği. Kaynak: TradingView

Kripto Korku ve Hırs Endeksi en yeni 2 zamanın rekorunu kırdı

Oynaklık tekrardan kripto piyasalarına geri dönerken, duyarlılık ise henüz güçlenen birimın etkisini yansıtmıyordu.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin yatırımcılarının bu 7 gün dikkat etmesi gereken 5 faktör | 4.7

Kripto Korku ve Hırs Endeksi gün için 19/100’de kalarak “aşırı korku” bölgesindeydi ve bu seviye mzamanıs zamanındaki Terra LUNA çöküşünden beri kaydedilmemişti.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

Cointelegraph’ın ek olarak bildirdiği gibi, Bitcoin her ne görecek şekilde 20 bin birimın altında kalmzamanı sürdürse de, ARK Investment Management’a göre “nötr-pozitif arası” bir anlıke sahip.

Bu arada, zincir ardü analitik platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Edris, Bitcoin vadeli işlem piyasası duyarlılığını veri ederken, herhangi bir toparlanma şekliyle ilgili en yeniuçlara varma meselesunda dikkatli olunması gerektiği meselesunda dikkatda bulundu.

Bir blog gönderisinde ise, “Ancak, bunun sadece bir konsolidasyon veya başka bir düşüşten önce yükseliş yönünde bir geri çekilme olabileceğini unutmzamanın,” ifadelerine konum verildi.

“Yükselişin tersine dönmesi veya başka bir boğa tuzağının beklenip beklenmediğini belirlemek için önümüzdeki 7 günlarda diğer birçok faktör yakından incelenmeli ve dikkate alınmalı.”

Bitcoin alıcısı alım/satım oranı konuşmalı grafik. Kaynak: Edris/ Twitter

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.