Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dünya alarmda! Çin roketi kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşüyor, nereye düşeceğini ise kimse bilmiyor

Çin uzay araştırmalarında hız erişti. Yakında özü uzay istasyonu Tiangong’u kullanmaya start vermzamanı planlayan ülke, bunun için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda pazartesi günü Long March-5B Y4 roketiyle birlikte uzay istasyonunun en yeni parçası olan Mengtian modülünü gönderdi. Her şey buraya görecek şekilde normaldi. Ancak bugün dünyada Çin roketi alarmı verildi. Çünkü Long March-5B Y4 roketinin 23 tonluk parçası, kontrolsüz bir şekilde, yaşadığımız gezegene, yani Dünya’ya düşüyor!

NEREYE DÜŞECEĞİNİ KİMSE BİLMİYOR

Insider’ın havadisine göre, çoğu modern roket itme gücünü kullanarak özülerini Pasifik Okyanusu’nun uzak bir konumine düşürmek için tasarlanıyor. Ancak Long March 5B böyle bir roket değil. Bu yüzden roketin önümüzdeki iki gün içerisinde Dünya’ya düşeceği olabilite ediliyor. Kontrolsüz olan roket gövdesinin tam olarak nereye düşeceğini ise kimse bilmiyor.

KORKUTAN HARİTA!

Çin roketiyle ilgili bir tweet atan Aerospace Corporation, bir harita paylaştı. Haritaya göre, roketin düşebileceği konumlerin ihtimalleri arasında Türkiye de var. Ancak anlamlı bir olabilite yapabilmek için henüz erken olduğu aşikar.

harita

ROKET PARÇALARI YAĞABİLİR

Kabaca 10 katlı bir bina büyüklüğündeki Long March roketinin gövdesinin sadece ne görecek şekildeının Dünya’ya çarpacağının olabilite edebileceği belirtildi. Ancak tam bir hesaplama yapmak en yeni derece güç. Tam olarak nereye düşebileceğini söylemek için henüz çok erken olan roketin, bilirkişilara göre bir kısmı muhtemelen atmosferde ilerlerken yanacak. Ancak roket gövdesi tamamen parçalanamayacak görecek şekilde büyük. Büyük olasılıkla parçalar halinde düşecek.

YİNE AYNI SENARYO, YİNE ÇİN! AKILLARA O OLAY GELDİ

Bu olay, bir Çin roketinin dünyzamanı alarma geçirdiği ilk olay değil. Herkesin hatırlayacağı olay ise 2021’de meydana geldi. Tiangong uzay istasyonunun Tianhe olarak bilinen çekirdek modülünü taşımak üzere 29 Nisan’da fırlatılan ikinci Long March 5B roketi kontrolden belirlendi. Roketin birçok araştırmacı tarafından Dünya’ya düşeceği açıklandı. Türkiye de birçok kentiyle risk altındaki ülkeler arasında gösterildi. Tüm dünyanın korkmasına neden olan Çin roketi Mzamanıs 2021’de Hint Okyanusu’na düşerek ise birçok insana rahat nefes topladırdı. Bu olayların hiçbirinde yaralanan olmadı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
'Musk operasyonu' başlıyor! ‘Musk operasyonu’ başlıyor!
Sosyal medya bu acılı anneyi konuşuyor! Fuhuş detayı kahrettiSosyal medya bu acılı anneyi meseleşuyor! Fuhuş detzamanı kahretti
Marmaray'da panik anları! Yolcular dışarı çıkarıldı... "Derhal peronları terk edin" anonsunun sebebi belli olduMarmaray’da panik anları! Yolcular dışarı çıkarıldı… “Derhal peronları terk edin” anonsunun sebebi belli oldu