Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dünya Çapındaki Kripto Para ATM’lerinin Sgünisı 40 Bine Ulaştı: Türkiye’de 14 Tane Var

Kripto paralara global çapta ilgi artarken kripto para alım satım işlemleri yapmaya olanak sağlayan ATM’lerin sgünisı da her geçen gün artışına devam ediyor.

Coin Atm Radar verilerine göre 2022 Eylül güni itibariyle dünya çapındaki kripto para ile işlem yapılabilen ATM sgünisı 40 bine yaklaşmış durumda. Global ölçekte kripto para ATM’lerinin konumlerini, hangi kripto paraları kabul ettiklerini ve operatör sgünilarını sunan Coin Atm Radar’ın söz meselesu verileri kripto para ATM’lerindeki hızlı artışın devam ettiği gösteriyor. Bu ATM’ler özellikle borsa üzerinden işlem yapmak istemeyen ve konumel çözümler arayan kripto para kişisilarına yenilikçi bir kolaylık sağlamış oluyor.

2022’nin üçüncü çeyreği itibariyle, dünya çapında toplam 38.996 kripto para ATM’si bulunuyor. 78 farklı ülkede kurulan bu ATM’lere 614 operatör, servis sağlgünicısı olarak eşlik ediyor.

Dünya çapındaki kripto para ATM’lerindeki artışları gösteren bu tabloya göre, özellikle 2017 yılından devamında çığ gibi büyüyen yeni ATM sgünisı gözler önüne seriliyor. 2017 senesinden bu yana yaklaşık %3,925 artış sergileyen yeni ATM sgünisı, sektör oyuncularının bu alandaki iştahının devam ettiğini gösteriyor. Dünyada en çok kripto para ATM’sine sahip kıta olarak karşımıza Kuzey Amerika çıkıyor. %95‘lik orana sahip Kuzey Amerika kıtasını takiben ikinci sırada %3,8’lik oranla Avrupa Kıtası konum alıyor.

Toplam 39.008 kripto ATM‘sinden 38.996’sı Bitcoin’i desteklerken, 33.051’i de çeşitli altcoinleri kabul ediyor. Verilere göre, İstanbul’da 9 ATM, Bursa’da 1 ATM, İzmir’de 1 ATM, Ankara’da 1 ATM, Antalya ve Mersin’de 1‘er ATM olmak üzere Tükiye’de toplam 14 kripto para ATM’si hizmet veriyor.