Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan koronavirüs duyurusı! Daha fazla ölüm…

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, küresel Kovid-19 vakalarındaki artış ve maymun çiçeği salgınına dair en yeni durumu değerlendirdi.

Son 6 7 günda küresel 7 günlık yeni vaka szamanilarının neredeyse 2 kat değerlendiğına vurgu yapan Ghebreyesus, “Kovid-19 kaynaklı ölümler, vakalar görecek şekilde hızlı olmasa da yükselişte. Artan vakalar, ilerleyen 7 günlarda daha çok hastaneye kettirılma ve can kaybı bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

ARTIŞLARIN SEBEBİ YENİ BİR VARYANT OLABİLİR

Ghebreyesus, en yeni 7 günlardaki artışta Kovid-19’un hangi varyantının etkili olduğunun bilinmediğinin altını çizerek, “Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir veya tamamen yeni yeni bir varyant da olabilir.” şeklinde meseleştu.

Kovid-19’un yeni varyantının çıkması durumunda eskilerinden daha güçlü ve etkili olacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Bütün ülkeler hazırlıklı olmalı. Salgınla mücadele kapasitesini azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar.” dikkatsında bulundu.

Ghebreyesus, “Hastaneler henüz dolu değilken şimdi bütün ülkeler için virüs takip, bağışıklık, iş gücü, tedarik ve dayanıklılık alanındaki boşlukları doldurma zamanıdır.” duyurusını etti.

Mevcut Kovid-19 aşılarının ağır hastalık ve ölüm riskine karşı hala etkili olduğunu belirten Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere, sağlık çalışanları başta olmak üzere yaşlılar ve risk altındaki diğer grupları aşılama çağrısında bulundu.

14 BİN MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI VAR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, maymun çiçeği vakalarının da artışta olduğunu kaydederek, “70’ten fazla ülkede yaklaşık 14 bin vaka bulunuyor.” dedi.

Şimdiye görecek şekilde maymun çiçeği sebebiyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Ghebreyesus, hepsini kapsayan can endişelarının Afrika’da görüldüğünü ifade etti.

Ghebreyesus, birçok yeni vakanın Avrupa’da görüldüğünü vurgulayarak, geçen 7 gün 6 ülkede ilk defa maymun çiçeği vakası görüldüğü bilgisini paylaştı.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Talihlinin adı açıklanmadı! Rekor ikramiyeTalihlinin adı açıklanmadı! Rekor ikramiye
Liderlerden üçlü görüşme! Terörle mücadele...Liderlerden üçlü görüşme! Terörle mücadele…
'Ünlülerin psikoloğu' olarak biliniyordu! Diploması bile yokmuş‘Ünlülerin psikoloğu’ olarak biliniyordu! Diploması bile yokmuş