Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Dünyanın En büyük Bitcoin (BTC) ATM Üreticisinden Büyük Açık: Onlarca ATM Soyuldu

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) ATM üreticilerinden bir tanesi olan General Bytes’a ait onlarca ATM stopladırganların hedefi oldu.

Dünyanın farklı noktalarında Bitcoin ATM’leri olan ve bu meseleda öncü meselemda konum alan General Bytes şirketinin cihazları siber korsanların hedefi oldu. Şirketin server’larında konum alan bir açık sebebiyle ATM’lerin ara yüzleri hacklendi ve kişisilar para yatırma işlemi onayladıkları an fonları stopladırganların hesaplarına çekildi.

Şirket tarafından geçtiğimiz perşembe günü ygüninlanan bir konuşmada, söz meselesu ATM’lerin server’larının ve kontrol panelinin uzaktan müdahale ile hacklendiği ve bu açık yüzünden bir çok kişisinın fonlarının ele geçirildiği belirtildi. Söz meselesu güvenlik açığının Crypto Application Server (CAS) sistemleri üzerinde yaşandığını belirten şirket, 2020 yılından beri yapılan güvenlik testlerinde bu açığa dair bir belirtiyi fark edemediklerinin altını çizdi.

Şirket onayladığı ilk konuşmada, stopladırıdan kaç kişisinın etkilendiğine ve ne görecek şekilde kripto para çyapıldığına dair bir bilgi vermedi.

Resmi web sitesindeki duyuruda ise kişisiların bundan zaman en yeniraki süreçte güvenli işlemler gerçekleştirebilmesi için atılması gereken adımlar ygüninlandı.

General Bytes yetkilileri, siber stopladırıların ATM’lerdeki “Ukrayna’ya Yardım Et” özelliğinin kamuya açılmasından zaman en yeniraki üçüncü günde gerçekleşmeye işe koyuldığını belirtti.