Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
dYdX borsasının yüz taraması koşullu promosyon ödülüne tepkiler yağdı


Sosyal medyadaki birçok kişisi, 25 abd parasılık para yatırma bonusu almak için dYdX borsasının kimlik doğrulama sürecindeki yüz taraması uygulamasını eleştiriyor.

dYdX, çarşamba günkü bir blog gönderisinde ilk işlemleri için 500 USD Coin (USDC) yatıran yeni kişisiların, bir “canlılık kontrolü” yapmaya gönüllü olmaları koşuluyla 25 USDC bonus promosyonu alabileceklerini duyurdu.

Uygulama, tamamen gönüllük esasına bağlı olmasına rağmen, Twitter’daki birçok kişi bu durumun mahremiyet kurallarına uygun olmadığını belirtti. DeFi Watch kurucusu Chris Blec, dYdX borsasını “kişisilara yüzlerinin taranmasına izin vermeleri için rüşvet vermek ve bunu bir promosyon olarak göstermekle” suçladı.

Blec, “dYdX’in şu anda uyguladığı şey tamamen yanlış. Amaçları meselesunda kişisiları yanıltıyorlar. Topladıkları her yüz verisinin bir masuma ait olduğunu biliyorlar çünkü suçlular yüz taraması yapmaz ama yine de dYdX bunu kullanabilir. Sırf düzenleyicileri tatmin etmek için yeni kzamanıt yapan kişisilara rüşvet veriyorlar,” dedi.

dYdX ise, birçok çözümü gözden geçirdiklerini ve yüz taramalarının kişisiların tam kimliklerini konuşmalarına gerek kalmadan gerçekten tek bir kişi mi olduklarını göstermeleri için en iyi kişisi deneyimi uygulaması olduğunu açıkladı. Bir dYdX sözcüsü, Cointelegraph’a uyguladığı konuşmada, verilen 25 abd parasılık promosyonun kişisiların kişisel bilgi vermesini gerektirmediğini ve görüntü doğrulamanın yalnızca sahtekarlığı önleme amaçlı olduğunu söyledi. Polygon’un baş hukuk görevlisi ve dYdX’in eski baş hukuk ofisi Marc Boiron ise, Twitter’dan uyguladığı konuşmada canlılık kontrollerinin diğer gereksinimlerle birleştirilmediğini ve etkisiz olduğunu iddia etti.

Ancak Blec, dYdX borsasının düzenleyiciler lehine hareket etmiş olabileceğini iddia ederek şunları söyledi:

“İnsanlara yüzlerini taramaları için para ödeyen bir kripto borsasının, herhangi bir nedenle gelecekte genişletmeyi planladıkları bir mekanizmzamanı test etme dışında başka bir amaca hizmet ettiğini varsaymak saçma.”

Cinneamhain Ventures’ın genel ortağı Adam Cochran, “Nedeni ne olursa olsun, bu kesinlikle korkunç bir fikir ve bunu hemen geri almalısınız. Kullanıcı biyometrisini toplamak için kesinlikle kabul edilebilir bir neden yok. Teşvik programını tamamen bıraksanız iyi olur” dedi.

İlginizi Çekebilir: dYdX, Tornado Cash’e bağlı bazı hesapların bloke edildiğini doğruladı

Bir dYdX sözcüsü, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada doğrulamanın yönetmeliklerle zerre ilgisinin bulunmadığını ve yalnızca siz olup olmadığınızı tespit etmek için bir araç olduğunu söyledi. Ancak hepsi bunlara rağmen dYdX, yüz tarama verilerinin nasıl saklanacağı ile ilgili herhangi bir konuşma yapmadı.