Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ECB, dijital euro prototipi için 5 fintek firmasıyla işbirliği yapacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro arayüzlerinin geliştirilmesi kapsamında beş şirketle işbirliği yapacağını duyurdu.

ECB, cuma günü onayladığı duyuruda her biri prototip geliştirmek üzere çalışacak teknoloji şirketi Amazon’u, fintek firması Nexi’yi, İspanyol dijital bankası CaixaBank’ı, Fransız ödeme platformu Worldline’ı ve Avrupa Ödeme Girişimi’ni (EPI) görevlendirmek üzere seçtiğini söyledi. Merkez bankasına göre firmalar, dijital para projesinin prototip örneklerini oluşturacak.

Kaynak: ECB

ECB, merkez bankasının çağrısına nisan zamaninda yanıt veren 50 şirket arasından belirli yetenekleri karşılayan beş büyük şirketi seçti. Yetkililer, Ekim 2023’te bitmesi olabilen dijital euroya yönelik olarak, 2023’ün ilk çeyreğinde projenin önemli bir kısmının tamamlanmasını hedefliyor.

İlginizi Çekebilir: Dijital avro üç yıl içinde piyasaya sürülebilir

Merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) olan ilgi dünya çapında artıyor gibi görünürken, ECB yetkilileri dijital euronun Avrupa üzerindeki potansiyel etkisini araştırmaya devam ediyor. Avrupa merkez bankasının bir CBDC yzamanimlzamanip yzamanimlamayacağı veya ne zaman yzamanimlayabileceği meselesu ise belirsizliğini korumaya devam ediyor. Öte yandan merkez bankası, Eylül 2021’de dijital para birimini çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda kullanmanın dijital euro’nun önemli bir özelliği olabileceğini öne süren dijital ödeme yöntemleri üzerine bir dizi grubu görevlendirmişti. Daha önceki bir kamuoyu istişaresinde de, mahremiyet unsurunun, “hem vatandaşlar hem de profesyoneller tarafından dijital euronun en önemli özelliği” olarak görüldüğü öne sürülmüştü.