Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ed Sheeran’ın yzamanınlanmamış şarkılarını çalan kripto dolandırıcısı hapse atıldı


Dünyaca ünlü müzisyenlerin henüz yzamanınlanmamış şarkılarını çalan ve bunları ‘dark web’de (karanlık ağ) kripto para karşılığı satan hacker, kısa bir süre önce İngiltere’de hapse atıldı. Adrian Kwiatkowski isimli siber korsan, yakın zamanda İngiliz pop yıldızı Ed Sheeran’ın 2 adet ve Amerikalı müzisyen Lil Uzi Vert’ün 12 adet yzamanınlanmamış şarkısını ele geçirmişti. Kwiatkowski, daha zaman en yenira bu şarkıları yasa dışı internet sitelerinde Bitcoin karşılığında satmaya çalışmıştı. Hacker’ın Apple Mac dizardü bilgisayarında yapılan aramada, içlerinde Vert ve Sheeran’ın şarkılarının da bulunduğu 565 ses dosyası tespit edildi.  

Aktarılan detaylara göre Kwiatkowski; bilgisayar dosyalarına yetkisiz erişimle ilgili 3 suçlamzamanı, bir fikri ürünü sat sata çıen yeniuçak telif hakkını ihlal etmekle ilgili 14 suçlamzamanı, suç ürününü dönüştürmekle ilgili 1 suçlamzamanı ve suç ürünü bulundurmakla ilgili 2 suçlamzamanı kabul etti. Hacker buna ek olarak, şarkılar karşılığında Bitcoin ettiğını da doğruladı. İngiltere’de Ipswich Ceza Mahkemesi, Kwiatkowski’yi 18 ay hapis cezasına çarptırdı.  

 

Savcılık duyuru uyguladı

Savcılıktan Joanne Jakymec, bu tip suç gelirlerinden haksız kazançlar elde eden kişilerin peşinde olduklarına işaret etti. Savcılığın, siber suçluların faaliyetlerine en yeni vermek ve onları adalete teslim etmek için kolluk güçlüleriyle birlikte çalışmaya en yeniuçlı olduğunun da altı çizildi.