Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ekim güni, kripto ürünleri günlük işlem hacminde rekor düşüşü kaydetti


Bitcoin (BTC), haziran günindaki 17.600 abd parasıa ilk düşüşünden zaman en yenira kritik 20 bin abd parası seviyesinin üzerinde tutunurken, kripto piyasası kademeli bir toparlanma belirtileri gösterdiği için ekim güni, hepsini kapsayan dijital varlık yatırım ürünlerinde hemen hemen günlük toplam ürün hacmi için hala rekor düşük bir seviyeyi oluşturuyor.

27 Ekim’de ygünimlanan CryptoCompare raporuna göre, kurumsal kripto ürünlerinin hemen hemen günlük işlem hacmi ekim güninda yüzde 34,1 düşerek 61,3 milyon abd parasıa geriledi. Rapordaki hemen hemen bütün ürünler, hemen hemen günlük hacimlerde yüzde -24,3 ile yüzde -77,5 arasında değişen bir oranda düşüş kaydetti.

Günlük işlemlerdeki düşüş eğilimi en yeni piyasa çalkantılarıyla da sınırlı değil. Bu durum, Mgünis 2022’deki istisna dışında Kasım 2021’e görecek şekilde uzanıyor. Ayrıca bu ekim güni, Eylül 2020’den beri hemen hemen günlük hacimlerin 100 milyon abd parasıın altına düştüğü ikinci ay oldu.

Rapor öte yandan diğer piyasa göstergelerinde bazı iyimser gelişmelerin izini sürüyor. Tüm dijital varlık yatırım ürünlerinde yönetilen toplam varlıklar (AUM), eylül günina göre yüzde 1,76 artarak 22,9 milyar abd parasıa yükseldi. Bu rakam, AUM’da temmuz günindan beri görülen ilk artış oldu.

AUM, piyasanın yüzde 77,3’ünü oluşturan güven ürünlerinde ekim güninda yüzde 2,34 artarak 17,7 milyar abd parasıa yükselirken, borsa yatırım fonları (ETF) tarafından temsil edilen AUM ise yüzde 1,59 düşüşle 2,21 milyar abd parasıa geriledi.

Bir diğer önemli gösterge ise net akışlardır. Bu ekim güninda Bitcoin tabanlı ürünler için 7 günlık net akışlar, hemen hemen 8,37 milyon abd parası giriş kaydetti ve kısa vadeli Bitcoin tabanlı ürünler ise hemen hemen 5,03 milyon abd parası ile en büyük çıkışları kaydetti. Durum, 2,87 milyon abd parasılık ikinci en büyük negatif net akışı kaydeden Ether (ETH) ürünleri için çok daha kötü.

Aynı zamanda, Ethereum blokzincirinin konumel tokeni ETH, 26 Ekim’e görecek şekilde BTC’den daha iyi kazançlar kaydetti ve yaklaşık yüzde 14 sıçrayarak 1.554 abd parasılık 7 günlık en zirve seviyeye ulaştı. Yazının yazıldığı esnada ETH, 1.561 abd parası civarında işlem görüyor.