Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador Başkanı ve “Altın Böcek” Peter Schiff Arasında Atışma: Bitcoin (BTC) Mi? Bankalar Mı?

Geçtiğimiz zamanlarda Porto Riko ülkesindeki bankası en yenilanılan kripto para karşıtı “Altın Böcek” Peter Schiff ve El Salvador başkanı Nayip Bukele arasında yaşanan atışma Twitter’ın kripto gündemine oturdu.

Hafta başında Peter Schiff‘e ait Porto Rico sınırları içerisinde bulunan bir banka en yenilanıldı. Bankanın kapanma sebebi olarak Schiff’in Porto Rico hükümeti aleyhine onayladığı duyurular gösterildi. Schiff, mesele hakkında onayladığı duyuruda “yozlaşmış Porto Riko hükümetini” suçladı.

Tutkulu bir altın savunucusu olan Schiff, zaman zaman sosyal medya üzerinden Bitcoin hakkında sert eleştirilerde bulunuyordu. Banka kapanma olzamanının ardından, Nayib Bukele sosyal medyadaki o gönderilerden bir tanesinin altına yorumda bulundu. Schiff, ocak zamanında paylaştığı söz meselesu gönderisinde, “Bitcoin başarısız oldu ve önümüzdeki süreçte zararlar artmaya devam edecek. Bu yıl çoğu büyük oyuncu zararlarını azaltmak için sat sat yapmzamanı tercih edecek. Saylor ve Bukele’nin piyaszamanı ayakta tutmaya yetecek görecek şekilde birikimlerinin olduğundan şüpheliyim.” ifadelerine konum vermişti.

Bukele ise dün cevap olarak “Senin bankan nasıl gidiyor?” paylaşımında bulundu. Gönderinin altına Binance CEO’su CZ dahil olmak üzere bir çok kişisi tarafından espri niteliğinde yorumlar geldi.

Her ne görecek şekilde bu yıl içinde kripto para piyasasında en az %70‘lik bir düşüş yaşanmış olsa da aynı şekilde hisse senetleri ve ABD merkezli geleneksel borsalarda uzun süredir olmadıkları görecek şekilde düşük seviyelerde seyrediyorlar. Enflasyon en yeni 10 yılın rekor seviyesine ulaşmış durumda ve bir çok köklü şirketin en az Bitcoin görecek şekilde değer kaybetmiş olduğu görünüyor. Özellikle günümüzde olduğu gibi zirve enflasyon ve global çaplı kriz ortamlarında yatırımcıların paralarını koruması güç olabiliyor.

Peter Schiff örneğinde yaşandığı gibi, merkezi kurumlar üzerinden yapılan yatırımların ve para saklama araçlarının daima bağlı merkezi otoritenin gölgesi altında tehdide maruz ktopladığı söylenebilir. Söz meselesu sebeplerden dolzamanı, özellikle zzamanıf ekonomili toplumlarda bankalara güven azalıyor ve insanlar kripto paraları daha makul bir saklama aracı olarak görüyor. El Salvador örneğinde, herhangi bir banka hesabı olmayan nüfusun %70‘i, bir Bitcoin cüzdanına ve kripto para yatırımına sahip olduğu biliniyor.