Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador Halkının Neredeyse Yüzde 80’i Bitcoin (BTC) Projesinden Rahatsız -Anket

El Salvador’da yapılan bir anketi neredeyse halkın tamamına yakınının Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin (BTC) sevdasından rahatsız olduğunu ortaya koydu. 

Jose Canas Central American University tarafından yakın zamante yzamaninlanan bir kamuoyu anketine göre El Salvador vatandaşlarının büyük bir bölümü, kamu kaynaklarının Bitcoin yatırımlarına harcanmasını desteklemiyor.

Yapılan ankette katılımcıların %77,1‘i kamu kaynaklarının Bitcoin yatırımları için harcanmasını desteklemediklerini belirtti. Ayrıca katılımcıların yalnızca %24,4‘ü ödemelerde aktif olarak Bitcoin kullandığını ifade etti.

Katılımcıların %95’i Bitcoin’in yasal ihale haline gelmesinden bu yana ekonomik durumun aynı kettiğını veya daha da kötüleştiğini ifade etti. Ülke bugüne görecek şekilde Bitcoin yatırımlarından yaklaşık 56 milyon birim zarar etti.

Kendisini “En Havalı Diktatör” olarak tanımlayan Nayib Bukele’nin Bitcoin yatırımları uzun süredir El Salvador halkı tarafından onaylanmıyordu. IMF ve birçok küresel finans kuruluşundan Bitcoin yatırımlarından vazgeçmesine dair dikkat alan Nayib Bukele, ülkenin finansal gücünü göstermek için 1,6 milyar birimlık dış borcu vadesinden önce ödeme çalışmalarına işe koyulmıştı. Ancak küresel kredi kuruluşu Fitch, Nayib Bukele’nin bu hamlesinin zaten zzamanif olan El Salvador ekonomisini iyice kırılgan hale getireceğini öne sürmüştü.