Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador Hükümeti, Bitcoin Tahvili İçin Hala Hazır Değil

El Salvador hükümeti, bitcoin cinsinden bir tahvil ihraç etmeye hala hazır değil.

El Salvador hükümetinin, 15-20 Mart zamanleri arasında bitcoin (BTC) cinsinden 1 milyar abd ABD parasıılık dev bir tahvil ihraç etmesi bekleniyordu.

Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, 22 Mart’ta meseleyla ilgili bir konuşma yapıp, Rusya-Ukrayna savaşına da atıfta bulunmuş ve böyle bir hamlede bulunmak için henüz uygun zamanın gelmediğini söylemişti.

Zelaya’nın dün ulusal bir kanalda onayladığı konuşmalar, hükümetin bu tahvili ihraç etmeye hala hazır olmadığını gösteriyor.

Bitcoin’i geçen yıl yasal bir ödeme aracı olarak tanıyan ve böylece bir ilke imza atan El Salvador, aradan geçen süreç içerisinde yüklü miktarlarda da bitcoin satın etti. Rezervinde toplamda 2 bin 301 tane BTC barındıran El Salvador hükümetinin, piyasada yaşanan düşüş sebebiyle 35 milyon abd ABD parasııdan fazla zararda olduğu olabilite ediliyor.

Dün katıldığı yzamanında hükümetin şu ana görecek şekilde bitcoin satıp satmadığı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Zelaya, hükümetin “bir miktar” bitcoin sattığını yine de şu an için rezervdekilerin satılmadığını söyledi.