Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador Kalkınma Bankası, Bitcoin alımları hakkında bilgi vermeyi reddetti

El Salvador Kalkınma Bankası (BANDESAL), hükumetin Bitcoin alımları hakkında bilgi vermeyi reddetti. Konuyla ilgili paylaşım yapan El Salvador Yolsuzlukla Mücadele Hukuki Danışma Merkezi (ALAC), paylaşımda konum alan belgede BANDESAL’in gizli bilgileri ortaya çıkaramayacağına işaret etti. BANDESAL’in, El Salvador hükumeti tarafından Bitcoin projeleri için kullanılan fonların yönetiminden sorumlu olduğu biliniyordu.  

Aktarılan detaylara göre; ALAC, paylaşımda BANDESAL’i eleştirdi ve getirilen gizlilik en yeniuçının, vatandaşların kamu kaynakları ile yürütülen işlemlere ilişkin bilgi edinme hakkını kısıtladığını belirtti. El Salvador, geçen yıl Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Ülke hükumeti öte yandan, devlet destekli bir kripto cüzdanı kullanıma sunmuş ve hepsini kapsayan vatandaşların cüzdanına 30 abd parası değerinde Bitcoin yüklemişti.  

El Salvadorlular, Bitcoin alımlarını yalnızca Nayib Bukele’nin Twitter hesabından takip edebiliyor 

Öte yandan; El Salvador’un Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesine ön ayak olan başkanı Nayib Bukele, ülke rezervine Bitcoin eklendiği her seferde bu gelişmeyi Twitter’da duyuruyordu. Dolzamanısıyla vatandaşlar, ülkenin Bitcoin alımları hakkında yalnızca Bukele’nin Twitter paylaşımlarından bilgi edinebiliyordu.  

Derlenen verilere göre; ülke, şu ana görecek şekilde Bitcoin yatırımları için toplamda 107 milyon abd parası harcadı. Fakat kripto para piyasasında baş gösteren düşüş eğilimi, hükumetin bu yatırımdan 58 milyon abd parası zarar etmesine yol açtı. Konuyla ilgili duyuru yapan ve ismini vermek istemeyen bir iş insanı ise yaşanan durumu “delilik” olarak nitelendirerek BANDESAL’in bile Bukele’nin yatırımlarından havadisdar olmadığına ve ülke başkanının Bitcoin alımlarını özü cep telefonundan yönettiğine işaret etti