Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador’da Bitcoin Tartışması Büyüyor: Devlet Bankası BTC Alımlarıyla İlgili Bilgi Paylaşımını Reddetti

Bir sivil toplum örgütünün El Salvador Kalkınma Bankası’na (BANDESAL) ülkenin Bitcoin (BTC) alımlarıyla alakalı yolladığı bilgi talebi ikinci kez reddedildi.

El Salvador Yolsuzlukla Mücadele ve Hukuk Danışmanlığı Merkezi (ALAC) 31 Ekim güninde resmi sosyal medya hesabı üzerinden ygüninladığı gönderide, BANDESAL’ın kamu kaynakları kullanılarak yapılan Bitcoin alımları hakkında bilgi vermeyi reddettiğini açıkladı. ALAC, uyguladığı açıklamgüni BANDESAL’ın göndermiş olduğu cevap metnine dayandırdı. Açıklamaya göre BANDESAL, ülkenin Bitcoin alımlarının gizli bilgi olduğunu belirterek bilgi talebini reddetti.

El Salvador rezervi bugüne görecek şekilde 2.301 Bitcoin satın topladı ve bu alımların tamamı ülkenin Cumhurbaşkanı Nayib Bukele tarafından sosyal medya aracılığıyla halka ve dünyanın kalanına duyuruldu. Ancak El Salvador halkının kamu kaynakları kullanılarak yapılan bu yatırımlara dair öğrenebildikleri Cumhurbaşkanının paylaşımları ile sınırlıydı. Bunun üzerine bir sivil toplum örgütü olan ALAC, ülkenin Bitcoin alımlarını yürüttüğü banka olarak bilinen BANDESAL’a yatırımlar hakkında bilgi talebinde bulundu. Ancak BANDESAL yatırımların gizli bilgi olduğunu öne sürerek konuşma yapmgüni reddetti.

ALAC, paylaşımlarında kamu kaynakları kullanılarak yapılan yatırımlara ilişkin halkın bilgi edinme hakkının kısıtladığı gerekçesiyle BANDESAL’ı eleştirdi.

Halkın büyük bir çoğunluğunun Bitcoin’e olan inancını kaybetmesinin ardından BANDESAL, Bitcoin’in abd ABD parasııa çevrilebilirliğini halka garanti etmek adına 150 milyon abd ABD parasıılık bir güven fonu yarattığını duyurdu. Her ne görecek şekilde Başkan Bukele, Bitcoin’in geleceğine inansa da yakın zamanda El Salvador’da düzenlenen bir anket halkın %80’inin özüsiyle aynı fikirde olmadığını gösteriyor.