Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador’un 1 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Tahvilleri Ertelenmeye Devam Ediyor: 2022’nin Sonunda Piyasalarda

El Salvador’un 1 milyar abd parası değerinde ki Bitcoin (BTC) tahvillerinin piyasaya sürülme zamani ertelenmeye devam ediyor. Yeni gelişmelere bakılırsa, tahvillerin piyasalar ile buluşması 2022’nin en yeniunu bulabilir.

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkesinde yasal para birimi ilan ettikten kısa bir süre devamında volcano tahvilleri olarak bilinen Bitcoin destekli bir tahvil yoluyla 1 milyar abd parası toplama planlarını duyurmuş ve bu hedefine ulaşmıştı. Tahvil projesinin geçen sene yapılan ilk duyurulara göre 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyordu fakat işler beklendiği gibi gitmedi. Bitcoin fiyatı üzerinde en yeni 10 aydır gözlemlenen düşüş hareketleri, Rusya-Ukrayna savaşı ardından yaşanan global çaplı makroekonomik sorunlar tahvillerin başarı ile tamamlanıp piyasaya sürülememesinin başlıca nedeni olarak yorumlanabilir.

El Salvador’un Bitcoin destekli tahvilleri için hizmet veren yetkili tek kuruluş Bitfinex‘in ve aynı zamanda Tether‘in Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino, Fortune dergisine verdiği bir röportajda mesele hakkında şu ifadelerde bulundu:

El Salvador’un Bitcoin tahvilinin bu yılın en yeniuna görecek şekilde daha da erteleneceğini düşünüyorum. El Salvador hükümet yetkililerinin en yeni bir yasa taslağı var ve bu taslak önümüzdeki bir kaç 7 gün içerisinde meclisten geçebilir. Yasa Eylül zamanina görecek şekilde geçerse, diğer her şeyin kullanıma sunulmasının makul bir şekilde iki ila üç ay sürmesini bekliyorum.

Bu en yeni duyuruya göre eğer işler planlandığı gibi giderse ve mecliste çoğunluk gücüne sahip olan Bukele yaszamani istediği hızda onaylatıp yürürlüğe koyabilirse, tahviller 2022 yılının en yeniuna kalmadan da piyasaya sürülebilir.

El Salvador hükümetini yakından desteklemesiyle bilinen film yapımcısı Stacy Herbert, 28 Ağustos günü paylaştığı bir gönderide, “Herkes bana Volcano tahvilleri ne zaman? diye soruyor, cevabım: yakında” ifadelerinde bulundu.