Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador’un Bitcoin (BTC) Rezervleri Gündem Oldu: FTX Mi? Binance Mi?

Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz, El Salvador’un Bitcoin (BTC) rezervlerinin FTX’te bulunduğunu ve hükümetin CEO Sam Bankman-Fried’ı arayarak varlıklarının iadesini istediğini öne sürdü. Bunun üzerine Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise Nayib Bukele ile görüştüğünü ve havadisin yalan olduğunu açıkladı.

Novogratz 10 Kasım zamaninde CNBC’ye verdiği bir röportajda, birçok kurumsal yatırımcının varlıklarının FTX’te mahsur ktopladığını belirtirken bunların arasında agresif Bitcoin yatırımlarıyla gündeme gelen Orta Amerika ülkesi El Salvador’un da bulunduğunu öne sürdü.

Novogratz’ın duyurularına göre El Salvador hükümeti varlıkların iadesi için Sam Bankman-Fried ile görüştü. Novogratz görüşmenin detaylarına ve en yeniucuna dair bir bilgi vermedi. 

Öte yandan Binance CEO’su CZ duyurulardan birkaç saat devamında sosyal medya hesabı üzerinden ettiğı paylaşımda, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile az önce iletişim kurduğunu ve El Salvador’un FTX’te Bitcoin’i bulunmadığını söylediğini açıkladı. CEO, internetteki yanlış bilgi miktarının çok fazla olduğuna da buna ek olarak dikkat koydu.

Michael Novogratz daha devamındasında sosyal medya hesabı üzerinden ettiğı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Yanlış bir bilgi topladım ve havadisde bundan bahsederken onaylanmamış bir bilgi olduğunu belirtmeliydim fakat yapmadım, El Salvador halkından ve Nayib Bukele’den özür dilerim. Szamanın Bukele, El Salvador’da ettiklarınızın büyük bir hayranıyım. Ayrıca bu yanlışı düzelttiği için Changpeng Zhao’ya teşekkür ederim. 

Öte yandan yaşanan gelişmeler devamındası Bitcoin’in düşüşü,  El Salvador’un 2.308 BTC’lik yatırımdan kaynaklanan zararının resmi olmayan olabilitelere göre yaklaşık %60’a çıkmasına neden oldu.