Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador’un FTX’te Bitcoin’i yok


İnternette yzamanilan yanlış bilgiler, El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin, Salvador halkının Bitcoin’ini kaybetme suçlarına cevaben FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile Alameda Research eş CEO’su Sam Trabucco’nun derhal iadesini talep ettiğini ileri sürdü.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Twitter hesabından bu söylentilerin gerçeklik pzamani bulunmadığını ve gün içinde Başkan Nayib ile mesajlaştığını paylaştı. CEO, Başkan Bukele’ın özüsine, “FTX’te Bitcoin’imiz yok ve onlarla hiçbir işimiz olmadı. Tanrıya şükür!” ifadelerini kullandığını belirtti.

Sonradan silinen bir videoda CNBC’ye verdiği röportajda yanlış bilgiyi yayan milyarder Mike Novogratz, Twitter hesabında Başkan Bukele ve Salvador halkından özür diledi ve, “‘Sahte havadislere inandım,” ifadelerini kullandı. Novogratz, Binance CEO’suna meseleyu açıklığa kavuşturduğu için teşekkür etti.

El Salvador’un 2021’den beri yaklaşık 103,9 milyon abd ABD parasıı karşılığında 2.301 Bitcoin (BTC) satın topladığı bildiriliyor. Salvador hükümeti, BTC’nin yabancı yatırımları çekmek, yeni işler oluşturmak ve ABD abd ABD parasııına olan bağımlılığı azaltmak için güçlü bir araç olduğuna inandığını söyledi. Başkan Bukele daha önce BTC’yi tanımanın, asıl odak noktasının banka hesabı olmayan Salvadorluların yüzde 80’inden fazlasına bankacılık hizmetleri sunmak olduğunu belirtmişti.

2021’de Bitcoin’i yasal para birimi ilan ederek zamane geçen Orta Amerika ülkesi El Salvador’un, FTX krizinden kaynaklanan olayların ardından Bitcoin varlıklarının bir kısmını veya tamamını FTX’te tuttuğu için başının belada olduğuna dair söylentiler internette dolaşmaya işe koyulmıştı.