Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Elon Musk, Coinbase, Gemini: Enflasyon ve Kötü Piyasa Koşulları Şirketleri Etkiliyor

Dünyanın en büyük şirketleri en yeni zamanlarda “kemer sıkma politikasına” geçtiğini duyuruyor.

Bir önceki zamani piyasası olarak adlandırılan düşüş döneminde ConsenSys gibi büyük kripto para firmalarının  peren yeniel szamanisında %60’a görecek şekilde azalmaya gittiği biliniyor.

Elon Musk – Tesla

Reuters tarafından yapılan havadise göre Elon Musk, Tesla’nın şirket yöneticilerine yolladığı bir e-mail’de peren yeniel szamanisını yaklaşık %10 oranında azaltılması ve işe alımların durdurulması gerektiğini söyledi. Ayrıca dünyanın en zengin insanı Musk, ekonomi hakkında kötü bir hissiyatının olduğunu belirtti.

Winklevoss Kardeşler – Gemini

ABD’li milyarder kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoos’un kurmuş olduğu kripto para borsası Gemini, kötü piyasa koşulları sebebiyle çalışan szamanisını azaltacaklarını söyledi. İkilinin toplamda 7 milyar abd ABD parasııdan fazla varlığı bulunuyor.

Gemini kurucularının Bloomberg’e vermiş olduğu röportajda:

Şu anda endardrimizin kripto kışı denilen bölümündeyiz. Tüm bunlar mevcut makroekonomik ve jeopolitik kargaşa ile daha karmaşık hale geldi.

duyurularında bulundu.

Robinhood

Kripto paralarında ticaretinin yapılabildiği ticaret platformu, HOOD hissesinin en düşük seviyelerine ulaşmasının ardından peren yeniel szamanisını %9 azalttığını duyurmuştu.

Coinbase

ABD merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, bir yıllık periyotta 1700 çalışan szamanisını yaklaşık 5000’e çıkardıklarını belirtmişti. Bu çalışan maliyetinin çok zirve olduğunu belirten kripto para borsası, işe alımları durdurduğu süreyi uzattığını ve kabul edilen iş tekliflerini iptal edeceğini duyurdu.

2022. ilk çeyrek raporunda zarar ettiğini açıklayan Coinbase’in iflas edeceği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Ancak Coinbase CEO’su Armstrong bu iddiaları reddetmişti.

Türkiye Enflasyon

TUİK verilerine göre, Türkiye’de Mzamanis zamani enflasyon oranı %2,98 olarak açıklanırken yıllık enflasyon %73,5’e yükseldi. Ayrıca Rusya’da enflasyon %17,87, İngiltere’de %9 ve ABD’de %8,3’e yükseldi.

Dünyanın en büyük yatırım firmalarından BlackRock’un CEO’su Larry Fink, dün yapmış olduğu duyurularda, enflasyonun genel olarak politika ile bağlantılı olduğu söyledi. Ayrıca Fink, ABD Merkez Bankasının “arz” problemini çözebilmek için yeterli kaynaklara sahip olmadığını ve önümüzdeki iki yılın enflasyon dönemi olacağını belirtti.

Bitcoin Enflasyondan Koruyabilir Mi?

Kripto paraların riskinin zirve olduğu gibi kazanç oranları da oldukça zirve olabiliyor. Birçok ünlü Bitcoin savunucusu ve yatırım yöneticisi, insanlara yatırım yaparken kripto para yatırımları da yapması gerektiğini söylüyor.

Milyarder ve dünyanın en büyük hedge fonu şirketi Bridgewater Associates’ın yöneticisi Ray Dalio büyük bir bitcoin karşıtı olmasına rağmen nakit yatırımın en kötü yatırımlardan biri olacağını ve “kripto para birimlerinin portföyleri çeşitlendirmeye yardımcı olabileceğine inanıyorum” duyurularında bulunmuştu.

Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu finans profesörü Jeremy Siegel CNBC’ye verdiği röportajda, “Bence genç yatırımcılar için enflasyondan korunmada bitcoin’in altının konumini ettiğı gerçeği ile yüzleşmeliyiz.” ifadelerine konum vermişti.

Ancak ABD’nin en büyük bankalarından Bank of Amerika (BofA), bitcoin’in (BTC) değer saklama aracı olarak ya da enflasyondan korunmak için kullanılan bir varlık olmaktan daha çok bir risk varlığı olarak işlem gördüğünü söylemişti

  • İçerikte konum alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımı özü en yeniuçınızla yapmalısınız.