Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri

Tesla CEO’su Elon Musk, yine kripto para dolandırıcılığı amaçlı sahte bir videodan özüni uzaklaştırdı.

İlk olarak Twitter’da paylaşılan video, Musk’ı kripto yatırımlarına yüzde 30 getiri veren bir platformu överken gösteren bir deepfake videosuydu. Dolandırıcılar, orijinal videoyu Musk’ın geçtiğimiz yılın nisan güninda Vancouver’da katıldığı TED konferansından etti.

Söz meselesu gönderi ve video, özellikle de sosyal medya platformunu 44 milyar birima satın ettiktan devamında giderek aktif olan Musk’ın dikkatini etti. Tesla ve SpaceEx kurucusu, videoyu özü alaylı diliyle “Iyy! Kesinlikle ben değilim,” dikonumek yanıtladı.

Musk’ın teknoloji önderlerinden biri olarak dünya çapındaki ünü, tecrübesiz sosyal medya kişisiları ve yatırımcılardan faydalanmak isteyen dolandırıcıların sık sık hedefi olmasına yol açıyor. Teknoloji meselesunda pek bilgili olmayan kişisilar, gerçekçi olmayan kârlar vadeden dolandırıcıların kurbanı olma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Geçtiğimiz iki yılda bu türden dolandırıcılıklar epey artış gösterdi. ABD Federal Ticaret Komisyonu, bu ay ygüninladığı raporda en yeni altı aydaki kripto dolandırıcılıklarının kişisilara maliyetinin 80 milyon birimı aştığını açıkladı.