Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Elon Musk Twitter anlaşmasının tamamlanması için zaman verdi!


Kripto dostu Elon Musk, uzun süredir devam eden Musk-Twitter destanına en yeni noktzamani koydu. Musk, sosyal medya platformu Twitter’ı satın alma işlemlerini 28 Ekim zamanine görecek şekilde tamamlayacak. 

Bloomberg kaynaklarına göre, Elon Musk 24 Ekim zamaninde Twitter anlaşması için neredeyse 13 milyar birimlık finansmana destek olan bankalara satın alma işleminin 7 gün en yeniuna görecek şekilde tamamlanacağını belirtti. 

Reuters kaynaklarına göre de Musk, Twitter’ı satın alma işlemini finanse edebilmesi için yardımcı olan ortak yatırımcılarından sermaye şirketi Sequoia Capital, kripto borsası Binance ve Katar Yatırım Otoritesi’ne finansman taahhüdü meselesunda birtakım bilgiler içeren bir dizi evrak gönderdi. 

Bloomberg’e göre, Binance CEO’su Changpeng Zhao 25 Ekim’de Suudi Arabistan’da düzenlenen bir konferansta Musk’ın Twitter’ı satın almasını destekleme taahhüdünü yinelemişti. 

Bilindiği üzere Elon Musk, geçtiğimiz temmuz zamaninda 44 mliyar birimlık Twitter’ı satın alma anlaşmasından çekilme en yeniuçı almıştı. Anlaşmadaki en yeni gelişmeler ise Musk’ın ekim zamaninın işe koyulrında anlaşmzamani 44 milyar birimlık orijinal fiyatından en yenilandıracağı taahhüdüne bağlı ktopladığını ortaya koyuyor. 

Öte yandan Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını hisse başına 54,20 birimdan en yenilanmzamani planlıyor. Yahoo Finance’e göre, yeni havadisle birlikte Twitter hisseleri fırladı. Hisse fiyatları günü, yüzde 2,45’lik bir artışla 52,78 birimdan en yenilantı. 

Musk, daha önceleri Twitter’ı satın topladığında platformda değiştirmeyi planladığı bir dizi fikirden bahsetmişti. Musk’ın fikirleri arasında; dolandırıcılık ‘tweet’lerini azaltmak, sahte hesapları ktopladırmak ve daha devamındasında pek de kullanışlı olmayacağına kanaat getirdiği, kişisilardan gönderi başına 0,1 Dogecoin (DOGE) ödemesi almak gibi planları bulunuyordu. 

Twitter’a kripto cüzdan özelliği mi geliyor?

Musk’ın 7 gün en yeniuna görecek şekilde anlaşmzamani tamamlayacağı havadisi, Twitter’ın bir kripto para cüzdanı üzerinde çalışıyor olabileceğine dair söylentilerin ortaya çıkmasından birkaç gün devamında geldi. 

Güvenlik araştırmacısı Jane Manchun Wong, 25 Ekim’de bir Twitter gönderisi paylaşarak platformun kripto para yatırma ve çekme işlemleri sunan bir “cüzdan prototipi” üzerinde çalıştığını belirtti. Fakat Wong, bu iddialarına kanıt olarak bir kaynak göstermedi. Bununla birlikte Cointelegraph, yorum için Twitter’a ulaştı. 

İlginizi çekebilir: Elon Musk liderliğinde Twitter’da neler değişebilir? 

Musk’ın anlaşmzamani tamamlama aşamasında olduğu havadisi, 26 Ekim zamaninde Reuters tarafından Twitter ile ilgili elde edilen önemli belgelerin ardından geldi. Belgelere göre sosyal medya platformu, aktif kişisi szamanisında düşüş yaşıyor. Twitter’ın 7 günnın en az yedi günü platforma giriş yapan ve günde en az 3 ‘tweet’ atan kişisiları elinde tutmaya çalıştığı kaydedildi. 

Her ne görecek şekilde aktif kişisilar, aylık toplam kişisi szamanisının yüzde 10’undan az olsa da platformdaki hepsi ‘tweet’lerin yüzde 90’ını ve Twitter’ın küresel gelirinin yaklaşık yarısını oluşturmaya yetiyor. 

Son olarak sızdırılan araştırmaya göre, Twitter’da neredeyse en yeni iki yıldır İngilizce meseleşan aktif kişisilar arasında spor ve eğlence meselelarından ziyade kripto paralar meseleşulmaya işe koyuldı.