Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Elon Musk ve şirketleri Dogecoin sebebiyle davalık oldu


Milyarder Elon Musk ve şirketleri SpaceX ve Tesla Inc, Dogecoin’i (DOGE) de içeren “kripto saadet zincirine dahil olmaları” sebebiyle 258 milyar abd ABD parasıılık tazminat istemiyle dava ediliyor.

İstenilen tazminat, Dogecoin’in mevcut piyasa değeri 7,5 milyar abd ABD parasııın 34 katından fazlası, 2021 ortalarında görülen rekor piyasa değeri 88,68 milyar abd ABD parasııın ise neredeyse üç katı ediyor.

New York Bölge Mahkemesi’nde Evan Spencer Law şirketinden bir avukat tarafından açılan toplu dava, Musk’ı “dünyanın en zengin kişisi ünvanını kullanarak Dogecoin Saadet Zinciri’ni kâr ve eğlence için işletmek ve manipüle etmek” ile suçlanıyor.

Davacı Keith Johnen yeni, Musk ve şirketlerini elektronik dolandırıcılık, kumar oynatmak, sahte reklamlar, yanıltıcı uygulamalar ve diğer yasa dışı faaliyetler ile 86 milyar abd ABD parasıı “haksız zengişleşmek” ile itham ediyor.

Johnen yeni, özüsi ve toplu davadaki diğer davacıların Mzamanıs 2021-Haziran 2022 arasında hemen hemen 86 milyar abd ABD parasıı zarara uğradığını iddia ediyor ve bu miktar ile birlikte 172 milyar abd ABD parasıı daha tazminat talep ediyor.

“Davalı Musk, özüni ‘Dogefather,’ ‘Dogecoin’in eski CEO’su,’ Dogecoin’in ortağı, geliştiricisi, sözcüsü, tanıtımcısı, satıcısı, pazarlzamanıcısı ve reklamcısı olarak tanıtıyor. Musk, özü şirketleri ve diğer bazı milyarderler, influencer’lar ve ünlüler ile ‘Doge Ordusu’nu kurarak Dogecoin’in fiyatı, piyasa değeri ve işlem hacmini artırmaya çalıştı.”

Musk, ocak zamanında elektrikli araç şirketi Tesla’nın DOGE ödemelerini kabul etmeye start veryacağını duyurdu. Mzamanıs zamanında ise SpaceX’in de Dogecoin kabul edeceği duyuruldu.

Davada Dogecoin alım satımının New York eyaleti ve federal yasa kapsamında “kumarı” teşkil ettiğinin net bir şekilde duyurulması da talep ediliyor.

Davacılar, Musk ve şirketlerinin gelecekte Dogecoin’in reklam ve tanıtımını yapmalarının önlenmesini de talepleri arasına ekledi.