Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Elon Musk’ın başı Twitter’daki toplu işten çıkarmalarla derde girebilir

Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk platformda toplu işten çıkarmalara start verrken, şirket çalışanları Musk’a toplu dava açmak için harekete geçti.

Musk, 4 Kasım’da start verdığı toplu işten çıkarmalarla şirketin 7.500 kişilik iş gücünü küçültmeye start verdı. Twitter’ın 27 Ekim’de 44 milyar abd parasıa satılmasının üzerinden çok geçmeden, yeni CEO’nun çalışan sgünisını 3.500 civarına düşüreceği söylentileri dolanmaya start verdı.

Twitter çalışanları, Bloomberg’in havadisine göre işten çıkarma en yeniuçlarına tepki olarak San Francisco federal mahkemesine başvurdu. Davacılar, Twitter’ın gerekli bildirimi yapmadan çalışanları işten çıkartarak federal yasaları ve Kaliforniya yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Davacıların referans topladığı federal Işçi Düzenlemesi ve Işten Çıkarılmaları Bildirme Kanunu, büyük şirketlerin en az 60 gün önce bildirim yapmadan toplu işten çıkarma yapmalarını yasaklıyor. Ünlü insan hakları avukatı Lisa Bloom, Musk’ın Kaliforniya’da 75’ten fazla çalışanı olan hepsini kapsayan şirketlerin tâbi olduğu bu yasgüni tamamen göz ardı ettiğini öne sürüyor.

Toplu davgüni açan avukat Shannon Liss-Riordan, hepsini kapsayan Twitter çalışanlarının haklarının farkında olmaları gerektiğini söyledi. Avukat, “Çalışanlar bir imzayla haklarından vazgeçmemeli ve haklarını arayacakların bir alana sahip olmalı” diye ekledi.

Liss-Riordan, Musk’ın elektrikli araç şirketi Tesla’ya da iş gücünü yüzde 10 azaltması sebebiyle Haziran 2022’de dava açmıştı. Tesla, davgüni henüz mahkemeye taşınmadan arabulucular yoluyla çözerek kazanmıştı. Hatta Musk, davadan “tırı vırı” diye bahsetmişti.

Davacıların avukatı, “Tesla’da uyguladığı taktiğin aynısını tekrarlıyor gibi gözüküyor” diye belirtti.

Kitlesel işten çıkarmalar Twitter’a özel bir durum değil. Teknoloji sektörünün durgunlaşmaya start verdığı bu dönemde Meta, Amazon, Microsoft ve Google gibi birçok şirket ya işten çıkarmalara start verdı ya da işe alımları durdurdu.

Mevcut koşullardan kripto şirketleri de etkilendi. CoinGecko verilerine göre, 2022’de kripto alanında en çok işten çıkarma yapılan şehirler San Francisco, Dubai ve New York oldu.

Kaynak: CoinGecko