Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Emmer, Yellen’dan OFAC’ın Tornado Cash ettirımına ilişkin bir duyuru talep ediyor


Amerika Birleşik Devletleri Kongre Üyesi Tom Emmer, salı günü Hazine Bakanı Janet Yellen’a Hazine Bakanlığı’nın 8 Ağustos’ta kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash’e ettirım uygulamasıyla ilgili dört sayfalık bir mektup gönderdi. Emmer, mektubunda Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) meselemunu netleştirmeye çalışan bir dizi soru yöneltti.

Emmer, Tornado Cash’i Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler Listesi (SDN)’ye konumleştirmek için 13694 sgünilı İdari Karar (EO) dikkatnca hareket eden OFAC’ın, ilk kez EO’nun kişi veya birey tanımını, bir kodu içerecek şekilde genişlettiğini söyledi. Kongre üyesi, OFAC’ın attığı adımdaki sorunu göstermek için bir taraftan OFAC’ın FinCEN düzenlemelerine tabi olmadığını kabul ederken, diğer tarftan da Hazine’nin Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından anonimleştirme hizmetleri ve anonimleştirme yazılımı arasında yapılan ayrıma dikkat koydu.

Emmer’in soruları oldukça gerçekçiydi. “Tornado Cash, bir kişi (birey veya kurum) tarafından kontrol edilmeyen birkaç Ethereum akıllı sözleşme adresinin bir koleksiyonudur,” diyen Emmer, bu adreslerle hangi kişilerin ilişkilendirilebileceğini sordu ve şöyle devam etti:

“Tornado Cash sunucu uygulamasının, Ethereum ağı çalışmaya devam ettiği sürece değişmeden çalışacağı göz önüne edildiğında, OFAC, Tornado Cash blockchaini sözleşmelerine kontrol uygulamaktan kimin veya hangi kuruluşun sorumlu olduğuna inanıyordu?”

Emmer, yasalara uyan Tornado Cash kişisilarına ait fonların durumununun yanı sıra bu fonları nasıl geri alabileceklerini ve akıllı sözleşmelerin, “kurumsal veya kişisel hiçbir kurum olmadan” OFAC en yeniuçına nasıl itiraz edebileceğine yönelik sorular sormaya devam etti.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyesi ve Kongre Blockchain Toplantısı eş başkanı Emmer, kripto meselesunda oldukça öne çıkıyor. Emmer, con aylarda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in kripto şirketlerine yönelik politikasını eleştirdi, Çevre Koruma Kurumu (EPA)’dan önce kripto madencilerini destekledi ve Dijital Ticaret Borsası Yasası (DCEA) ‘nın yeni versiyonunu destekledi.