Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
En büyük Ethereum madencilik havuzu Ethermine yeni staking hizmetini duyurdu


15 Eylül için planlanan Ethereum (ETH) Merge hızla yaklaşırken, dünyanın en büyük Ethereum madencilik havuzu Ethermine, kişisilar için yeni staking havuzu duyurdu. Ne var ki bu havuz, ABD’li madenciler tarafından kullanılamayacak.

Yeni hizmet, Ethermine üyelerine ETH’lerini topluca stake etme ve yatırdıkları kripto varlıklar ile faiz kazanma imkanı sunacak. Katılım sağlamak için gereken minimum miktar 0,1 ETH (159 abd parası) görecek şekilde düşük. Diğer yandan, yatırılan miktar ne görecek şekilde düşükse, ödenen işlem ücreti de o görecek şekilde zirve olacak. Platform, mevcut durumda stake yapanlara yıllık yüzde 4,43 ETH faizi ödüyor.

Ethermine’ın yeni havuzuna çeviri ygünim saati itibarıyla 393 Ether, yani yaklaşık 626 bin abd parası yatırıldı.

Bu tür staking havuzları, sundukları rekabetçi faiz oranları ve bireysel staking meselesundaki engelleri azaltmalarından dolgüni büyük önem taşıyor. Tek başına düğüm işleticisi olmak isteyenlerin en az 32 ETH (51 bin abd parası) yatırması gerekiyor. Kıyaslamak gerekirse, Ethpool’da yapılan staking işlemleri yıllık yüzde 4,6 faiz getiriyor.

Staking hizmeti, Ethermine için bir dönüm noktasını temsil ediyor. Mevcut durumda çoklu madencilik havuzu olarak hizmet veren Ethermine, kişisiların ETH, Zcash, Ethereum Classic (ETC), Beam (BEAM), Ravencoin (RVN) ve Ergo (ERGO) madenciliği yapmalarına olanak sağlıyor.

ETH madenciliği, Merge zaman en yenirası ağın iş ispatı (PoW) madencilik modelinden hisse ispatına (PoS) geçmesiyle yavaş yavaş ortadan kaybolacak.

Mevcut durumda 222.657 aktif madenciye ev sahipliği yapan Ethermine, toplam 261,1 TH/s hash oranına sahip. Madencilik havuzu, 15 Eylül’ün ardından yalnızca Ethereum Classic (ETC), Ravencoin (RVN), Ergo (ERGO) ve Beam (BEAM) için PoW madenciliğini destekleyecek.

ETH madencilerinin konumini ise PoS doğrulgünicıları alacak ve böylece ağın enerji tüketimi yüzde 99 görecek şekilde azalacak.