Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“En kötü çeyrek” – Bitcoin yatırımcılarının bu 7 gün takip etmesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC), yüklü endişelarla dolu haftgüni geride bırakıp yeni 7 günya 20.000 abd abd dolarııı desteğe çevirmek ümidiyle start verdı.

Grafiklerde, 2017’den 2020’ye görecek şekilde hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesi olarak gözlenen 20.000 abd abd dolarıı, birkaç 7 gün öncesine görecek şekilde düşülmesi imkansız görünen bir değerdi. Şimdilerdeyse yatırımcılara korkunç bir dejavu hissi veriyor.

Bitcoin 7 gün en yeniu süresince 17.600 abd abd dolarııa görecek şekilde düştü ve 20 Haziran güninde Wall Street açılış zili öncesinde gerilim artıyor.

İstatistiklere izlendiğiğında BTC fiyatındaki endişelar, geçmiş dönemde çok daha düşük seviyelere görecek şekilde yaşanmış olsa da, dikkatler özellikle madencilere çevrildi.

Tüm bunlara ek olarak, makro piyasaların henüz dibe vurmadığı meselesundaki fikir birliği, Bitcoin ve kripto para sektörü etrafındaki duyarlılığın rekor seviyede düşmesi anlaşılır hale geliyor.

Cointelegraph, önümüzdeki zamanlarda olası Bitcoin fiyat hareketi için uzun vadeli yatırımcılara bazı kritik noktaları açıklıyor.

Bitcoin 7 günlık grafikte 20.000 abd abd dolarıı seviyesini korudu

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in 20.580 abd abd dolarııda 7 günlık kapanış elde etmesi üzücü olsa da, 7 günlık zaman dilimlerinde önemli bir destek seviyesini korumgüni başardı ve daha kötüsünün gerçekleşmesinin önüne set etti.

Öte yandan, mum çubuğundaki kuyruk 2.400 abd abd dolarıı uzadı ve bu durum bir kez daha yaşanırsa, 20.000 abd abd dolarııı hedefleyenler için sıkıntılı süreç gelebilir.

BTC/USD paritesi Bitstamp borsasında bir gecede 20.629 abd abd dolarııa ulaştı ve daha devamında 20.000 abd abd dolarııın hemen altında konsolide oldu. Bu durum, düşük zaman dilimlerinde istikrarsız bir tablonun oluştuğunu açıklıyor.

Kimi bilirkişilar, ani toparlanma beklentisi içinde olsa da, yorumcular arasındaki genel ruh hali daha temkinli.

Türev alım satım platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, 20 Haziran günli Twitter iletisinde, “Hafta en yeniu itibari para piyasaları kapalıyken BTC zirve hacim gördü ve cuma gününe göre neredeyse yüzde 20 düşüşle 17.600 abd abd dolarııa geriledi. Stop emirlerinin tetiklediğini düşünüyorum” dedi.

Hayes, toparlanmanın bu zorunlu sat satların biter bitmez geldiğini, buna rağmen daha fazla sat sat baskısının gelebileceğini öne sürdü.

“Süreç en yenilandı mı? Bilmiyorum…” dedi ve ekledi:

Fiyat ne olursa olsun her emrin çalışması, düşen bıçağı yakalamakta usta olan yatırımcılar için alım fırsatı oluşturabilir.

Kripto hedge (finansal riskten korunma) fonlarının ve ilgili yatırım araçlarının BTC fiyat zgüniflığını artırmadaki rolü, mgünis günindaki Terra fiyaskosundan bu yana önemli bir tartışma meselesu haline geldi. Celsius ve Three Arrows Capital gibi isimlerin de dahil olduğu zorunlu tasfiyeler. fiyatları birkaç yılın en düşük seviyelerine doğru indirdi.

Yatırımcı Mike Alfred, 18 Haziran’da “Büyük Bitcoin oyuncularının tasfiye işlemleri bitmedi” dedi:

Celsius gibi en fazla işlem yapan oyunculara maksimum hasarı verecek seviyeye görecek şekilde indirecekler. Sonra aniden sıçrama gelecek ve bu firmalar tamamen yok olduğunda daha yükseğe çıkacak. Bu çok eski bir hikaye.

Diğer taraftan 16.000 abd abd dolarıı, hala popüler bir hedef meselemunda. Sadece bu bile, Bitcoin’in Kasım 2021’deki hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesinden yüzde 76’lık düşüşe denk geliyor. Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, olabiliteler arasında yüzde 84,5 görecek şekilde derin düşüş ve 11.000 abd abd dolarıı seviyelerinden işlem yapılması bulunuyor.

Popüler Twitter hesabı Il Capo of Crypto, “31.000 ve 32.000 abd abd dolarıı seviyeleri kırıldıktan devamında direnç haline geldi. Aynı durum 20.000 ve 21.000 abd abd dolarıı arasında da yaşanıyor. Temel hedef 16.000 ile 17.000 abd abd dolarıı arasında. Özellikle de 16.000 ila 16.250 abd abd dolarıı arası” diye özetledi.

Ayrıca 16.000 abd abd dolarııı “güçlü bir mıknatıs” olarak tanımladı.

BTC/USD 1 7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Hisse senetleri ve tahvillerin “saklanacak konumi kalmadı”

Bu arada, Wall Street açılışından önce hisse senetleri için gevşek bir anlık söz meselesu. 20 Haziran’da BTC için yukarı yönlü beklentiler açısından çok az ihtimal mevcut.

Analist ve yorumcu Josh Rager tarafından belirtildiği gibi, Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon devam ediyor.

Küresel olarak hisse senetleri karanlık günler yaşıyor. 18 Haziran itibarıyla güncel verilere göre “şimdiye görecek şekildeki en kötü çeyrek” yaşanıyor.

Hal böyle olunca gidişatı değiştirebilecek tek piyasa oyuncusu merkez bankası ve özellikle Fed gibi görünüyor.

Kimi iddialara göre parasal sıkılaşma sebebiyle piyasada yaşanan olumsuz etki, Fed’i ABD abd abd dolarııı arzını bir kez daha genişletmeye zorlayacağı için uzun süremez. Yani nakit akışının bir noktadan devamında riskli varlıklara dönmesi sağlanabilir.

Bu durum, ABD’nin resesyonla karşılaşması durumunda Fed’in bile beklediği bir bakış açısı. Güncel Fed yorumlarında bu durumun gerçekleşme şansının zirve olduğu söylenmişti.

Fed başkanı Christopher J. Waller, 18 Haziran’da uyguladığı meseleşmada, çok düşük oranlarla uyumlu ortama atıfta bulunarak şunları söyledi:

Umarım 2020 ve 2021 gibi iki yıl daha yaşamgüniz, buna rağmen şu anda karşı karşıya olduğumuz düşük faizli ortam sebebiyle, en yeni iki yılda uyguladığımıza benzer şekilde, olası resesyonda bile politika en yeniuçlarını düşünmemiz için iyi bir şans olduğuna inanıyorum.

Bu arada şartlar, faiz artırımlarının devam etmesinin zorunlu kılıyor. Fed tarafından günin start verrında açıklandığı üzere riskli varlıklardaki endişeların doğrudan tetikleyicisi oluyor.

Madenciler kapitülasyon havasında değil

Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyelerindeki BTC’yi satıyor?

Zincir ardü verilere göre, bazıları zorunda kettiğı için bazıları da gönüllü olarak sat sat baskısı oluşturuyor.

Blok üreticileri olan madenciler zaten zararda. Alıcı pozisyonundan satıcı pozisyonuna geçerek yıllardır uyguladıkları birikim sürecini en yenilandırdılar.

Zincir ardü analitik firması Glassnode, 19 Haziran’da “Madenciler bu 7 gün hazinelerinden yaklaşık 9.000 BTC çıkardı ve hala ellerinde yaklaşık 50.000 BTC tutuyorlar” duyurusında bulundu.

Gelgelelim madenci üretim maliyetini tam olarak hesaplamak zor bir iş. Farklı kurulumlar büyük ölçüde farklı madencilik koşulları ve giderleri ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, birçoğu mevcut fiyatlarla bile kârlı olabilir.

Bu arada BTC.com’dan gelen veriler şaşırtıcı en yeniuçlara işaret ediyor. Bitcoin ağ zorluğu, madencilerin çıkış yapmasına işaret edecek şekilde değil. Tam tersine zorluk, bu 7 gün yukarı doğru ayarlanacak.

Bitcoin ağının değişen ekonomik koşullara uyum sağlamasına izin veren zorluk, İş İspatı (PoW) algoritmasının bel kemiği meselemunda. Madenciler kâr elde edemedikleri gerekçesiyle işi bırakırsa zorluk otomatik olarak azalıyor ve maliyetler düşüyor. Böylece madencilik yeniden cazip hale geliyor.

Ancak şimdiye görecek şekilde madencilerin işi bırakma gibi bir niyeti gözükmüyor.

Benzer şekilde hash oranı da rekor seviyelere oldu. Saniyede olabilitei 200 exahash (EH/s) üzerinde ilerliyor. Madenciliğe ayrılmış donanım gücü bu nedenle öncekine benzer seviyelerde.

Bitcoin ağ temellerine genel bakış. Kaynak: BTC.com

Satıcı veya uzun vadeci olsun, Bitcoin kişisiları “büyük” endişelar gördü

Genel olarak Glassnode, büyük ya da küçük olması fark etmeksizin fırtıngüni atlatamayan yatırımcıların “büyük” endişelar yaşadığını söylüyor.

Araştırmacılar, BTC varlıklarının maliyet bazında ne görecek şekilde düştüğünü gösteren bir grafiğin yanı sıra, “Hasarı değerlendirirsek, karidesten balinalara görecek şekilde neredeyse hepsini kapsayan cüzdan sahipleri Mart 2020’den daha kötü seviyede, daha büyük gerçekleşmemiş endişelarla karşı karşıya” duyurusında bulundu.

En az kârlı cüzdan grubu 1 ila 100 BTC tutanlar. Piyasa değerinin yüzde 30’una eşit miktarda gerçekleşmemiş endişe yaşamış durumdalar.

Bitcoin net gerçekleşmemiş kâr/zarar (NUPL) tablosu. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Veriler, Bitcoin’in fiyat oynaklığı geçmişi göz önüne yapıldığında, şaşırtıcı biçimde deneyimli yatırımcıların bile panik durumunda olduğunu gösteriyor.

Kripto paraları en en yeni ne görecek şekilde süre önce hareket ettiklerine göre gruplandıran HODL Waves göstergesi, dipten satanları ve satın alanları kgünit altına alıyor.

13 ile 19 Haziran arasında, bir gün ya da bir 7 gün önce hareket eden toplam BTC arzının yüzdesi yüzde 1,65’ten yaklaşık yüzde 6’ya yükseldi.

Bitcoin HODL Waves grafiği. Kaynak: Unchained Capital

Duyar lılık neredeyse güni dip seviyelerinde

Aralık 2021’de “cenaze” benzetmesi yapılan kripto piyasası duyarlılığı daha da kötü performans gösteriyor.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi izleme kaynağına göre hemen hemen bir yatırımcı, artık sektör günindeki yaşıyor.

Genel piyasa duyarlılığını hesaplamak için bir dizi faktör kullanan endeks, 19 Haziran’da “aşırı korku” kategorisinin derinliklerine indi ve 100 üzerinden 6 değerine işaret eder hale geldi.

Haftalık kapanış durumu yalnızca kısmen iyileştirmiş olsa da endeks, Bitcoin için günsel olarak güni piyasasının en düşük seviyelerini işaret eden seviyelerde kalmaya devam ediyor.

Ağustos 2019’da Korku ve Hırs Endeksi sadece bir puan daha düşüktü.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi . Kaynak: Alternative.me

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.