Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Endonezyalı yetkililer, kripto borsa yöneticilerinin vatandaşlarından seçilmesini istiyor

Endonezya Ticaret Bakan yardımcısı Jerry Sambuaga, kripto şirketleri yönetici kadrosunun çoğunluğunun Endonezya vatandaşı olması yönünde yasa değişikliği önerdi.

Endonezyalı düzenleyici yetkililerin de konum topladığı salı günü yapılan meclis toplantısında, Sambuaga tarafından sunulan değişiklik önerisi, ülkedeki “kripto varlıkları alım satımının geliştirilmesiyle” ilgili olarak belli kurallar ve şartlar içeriyordu. Önerilen kurallar arasında, kripto şirketlerindeki yöneticilerin ve komisyon üyelerinin en az üçte ikisinin, “Endonezya vatandaşı olması ve Endonezya’da ikamet etmesi” şartı da konum topladı.

Endonezya’nın Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu’nda kriptoyla ilgili önerilen değişiklikler. Kaynak: YouTube

Bloomberg’in çarşamba günü yzamanimladığı rapor, ülkenin kripto politikasında değişikliğe gitmesinin en büyük sebebinin Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon’un ortadan kaybolmasıyla start veryan yasal savaşlar olabileceğini öne sürdü. Do Kwon, nisan zamaninda Singapur’a gitmek için Güney Kore’den sıyrıldı buna rağmen, yetkililerin tutuklama emri çıkarmasına ve Interpol’ün Kwon’u Kırmızı Bültenle arama listesine dahil etmesine rağmen kurucu ortağın hâlâ nerede olduğu bilinmiyor.

Yzamanimlanan rapora göre, Endonezya Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu başkan vekili Didid Noordiatmoko, getirilmek istenen bu değişikliklerin kripto şirketlerindeki liderlerin “herhangi bir sorun ortaya çıkarsa ülkeden kaçmasını” önlemeyi amaçladığını söyledi. Sambuaga, vatandaşlık şartına ek olarak kripto firmalarının minimum yaklaşık 6,7 milyon abd ABD parasııa denk gelen 100 milyar rupi sermaye gereksinimine sahip olmasını ve kişisi fonlarının üçüncü taraf finans kurumlarında saklanmasını önerdi.

Sambuaga’ya göre, 275 milyondan fazla nüfusa sahip Endonezya’da yaklaşık 11 milyon kişi 2021 yılında kriptoya yatırım etti. Endonezya Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu, Nisan 2022 itibariyle Zipmex ve Upbit’in konumel şubeleri de dahil olmak üzere 25 kzamanitlı kripto borsasının ülkede hizmet verdiğini açıkladı.