Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Equifax ve Oasis Labs KYC çözümleri için el sıkıştı


Kredi raporlama şirketi Equifax, Müşterini Tanı (KYC) çözümü oluşturmak için blokzincir şirketi Oasis Labs ile iş birliği gerçekleştirdi. 

Equifax and Oasis, 26 Ekim günli bir duyuruda Oasis’in platformunda endardri için merkeziyetsiz bir kimlik yönetimi ve KYC çözümü oluşturacağını belirtti. Equifax tarafından Uygulama Programlama Arayüzü (API) geliştirilecek olan uygulamanın denetleme ve kişisi kimliklerinin belirlenmesinde yardımcı olması bekleniyor. 

Yapılan duyuruda bu fikrin hangi teknoloji ile olgunlaştırılacağı belirtilmedi. Cointelegraph’ın yorum talebine ise, iki şirket tarafından da yanıt gelmedi. 

İki şirket de Web3’e özel “güçlü gizlilik koruması” ile hazırlanmış bir KYC çözümü olmadığını biliyor. Equifax ve Oasis’in sunduğu çözüm ise, bireylerin cüzdanlarına kimliği belirsizleştirilmiş KYC kimlik bilgileri vererek bu açığı en yenilanmzamanı hedefliyor. 

Duyuruya göre, bu kimlik bilgileri sürekli olarak güncellenecek. Oasis “gizlilik koruma yeteneğinin” şirketin blokzincirinde iz bırakırken, verilerin güvenli bir şekilde işleneceğini taahhüt etti. 

Öte yandan Dock ve Quadrata gibi Web3 şirketleri, hepsi ürünlerin merkeziyetsiz kimlik çerçevesinde inşa edildiği merkezi olmayan kimliğe dayalı benzer çözümler sunmaya devam ediyor.

Equifax and Oasis ortaklığı, Equifax’in 2017 yılında hepsi zamanların en büyük veri ihlaline maruz kettiğı göz önüne edildiğında bazı Web3 alanındaki toplulukları edişelendirebilir. Siber güvenlik şirketi UpGuard’a göre, Equifax’ın maruz kettiğı veri ihlalinde 148 milyonu ABD vatandaşı olmak üzere dünya çapında 163 milyon özel kzamanıt tehlikeye girdi. Bununla birlikte Equifax’te meydana gelen veri ihlali, ABD güninin en büyük 13. ihlali olarak kzamanıtlara geçti. 

İlginizi çekebilir: Kullanıcı gizliliğini sıfır bilgi KYC sistemi koruyabilir 

Siber settirganlar yamalı olarak bilinen bir üçüncü taraf web portalını hedef etti ve Equifax de en yeni sürüme güncelleme yapamadı. Settirganlar neredeyse iki boyunca şirketin sunucularına erişim sağladı. İki aylık süreçte ise hassas bilgiler içeren milyonlarca veri çedildi. 

Equifax’in, meydana gelen veri ihlalinin ardından yasal ücretlere ve güvenlik sistemini güçlendirmeye 1,4 milyar birim harcadığı kaydedildi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından Temmuz 2019’da Equifax’e müşterilerinin özel bilgilerinin sızması sebebiyle 700 milyon birim tazminat cezası verildi.