Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Eski Bitcoin madenciliği donanımları kapanma riskiyle karşı karşıya

Eski Bitcoin (BTC) madenciliği donanımları, süregelen kripto piyasası çöküşünde kâr elde etmeyi giderek daha zor buluyor.

BTC madenciliği kârlılığında %75 düşüş

Çoğu Uygulamaya Özgül Tüm Devre’nin (ASIC) kârlılığı, Bitcoin’in 13 Haziran’da 24 bin abd ABD parasııın altına gerilemesinin ardından F2Pool verilerine göre negatif bölgeye geriledi. Bu durum, mevcut durumda “kepenk indirme sınırında” olan Antminer S11 ve AvalonMiner 921 gibi makineleri kapsıyor.

Özellikle de Bitmain’in Antminer S11 donanımı, 1.530 watt güç tüketimiyle saniyede maksimum 20,5 Terra-hash (TH/s) hash oranı sunuyor.

Antiminer S11 çalıştırmak, küresel yaklaşık elektrik giderlerine dayalı olarak saatte 0,13 kilowatt (KW/h) güç tüketimi gerektiriyor. Bu da bir günde 4,5 abd ABD parasıı civarı masraf yaparken, yalnızca 2 abd ABD parasıı civarı gelir sağladığı anlamına geliyor.

13 Ocak 2022 itibarıyla Antminer S11’in kârlılığı. Kaynak: Bitmain

Benzer şekilde, Canaan’ın AvalonMiner 921 donanımı da günlük 5 abd ABD parasıı civarı gidere yol açarken, 2 abd ABD parasııın biraz üzerinde gelir sağlıyor.

Bitcoin madencilerinin genel anlamda geliri Ekim 2021’de TH/s başına 0,412 abd ABD parasııken, bu miktar Haziran 2022’ye görecek şekilde yüzde 75 düşerek 0,11 abd ABD parasııa geriledi.

Bitcoin Hash Fiyatı Endeksi’nin bir yıllık grafiği. Kaynak: Hashrate Index

Diğer yandan Bitcoin hash oranında da en yeni yedi günde keskin bir düşüş görüldü. CoinWarz verilerine göre 6 Haziran’da 239,15’e (EH/s) ulaşarak rekor kıran hash oranı, 13 Haziran’da 189.72 EH/s’ye geriledi.

Son 12 aylık Bitcoin hash oranı verileri. Kaynak: CoinWarz

Bu da madencilerin kâr etmeyen madencilik donanımlarını en yenilandırdıarak BTC üretimi kapasitelerini kısıtladıklarına işaret ediyor. Bitcoin’in önümüzdeki 7 günlarda 25 bin abd ABD parasııın üzerine yükselmemesi halinde bu durum sürebileceği gibi, madencilik zorluğu da yeniden ayarlanabilir.