Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“ETH işlemleri, node yoğunluğu sebebiyle ABD’de gerçekleşiyor olabilir”


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni bir iddiada bulunarak node’lar diğer ülkelerden daha çok ABD’de yoğunlaştığı için Ethereum işlemlerinin ülkede gerçekleştiğini ileri sürdü.

SEC, söz iddizamani kripto araştırmacısı ve YouTuber Ian Balina’ya karşı açtığı dava kapsamında 19 Eylül’de gerçekleştirilen duruşmada paylaştı. Davada Ian Balina, diğer suçlamaların yanında 2018’de Telegram’da yatırım grubu oluşturarak kzamanit dışı Sparkster (SPRK) token arzı yapmak ile itham ediliyordu. 

SEC’ye göre; ABD’li yatırımcılar Balina’nın yatırım havuzuna katıldığında, ETH katkıları da Ethereum ağındaki ‘node’ ağı tarafından doğrulandı. Bu ‘node’ların, ABD’de diğer hepsi ülkelerden daha yoğun bir biçimde kümelenmiş durumda olduğu iddia edildi. 

Bu da, SEC’ye göre söz meselesu işlemlerin ABD’de gerçekleştiği anlamına geliyor.

Güncel olarak bu tarz bir iddianın, mahkemede geçerli olup olmayacağı veya benzer yasal bir öncülü olup olmadığı net değil. Ethernodes verileri, 7.807 ETH ‘node’unun şu anda yüzde 42,56’sının ABD’de konum ettiğını gösteriyor.

Cointelegraph’a meseleşan Avustralyalı avukat Dr. Aaron Lane ise Ethereum ‘node’larının dağılımının bu davayla büyük oranda ilgisiz olduğunu söylüyor:

“ABD’li bir davacı, davalı ve ülkeden geçen işlem akışı olması burada en önemli olan şey. Ödemenin Ethereum mu Mastercard mı yoksa başka bir ağda mı edildiğı önemli değil.”

SEC, daha önce de kripto alanında düzenleme yapmaya yönelik çok istekli hamleleri sebebiyle eleştirilmiş ve “uyguladırım yoluyla düzenleme” yapmaya çalışmak ile suçlanmıştı.