Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum ağı hata ödülleri dört katına belirlendi

Ethereum Vakfı, blockchain hisse ispatına geçişinden önce ağın hata ödül ödemelerini dört kat artıracağını duyurdu.

Ethereum Vakfı çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, 24 Ağustos ve 8 Eylül arasında ağı test eden beyaz şapkalı hackerlar için Merge ile ilgili hepsini kapsayan güvenlik açıkları ödüllerinin dört katına çıkacağını söyledi. Vakıf, blockchain üzerinde zirve etkiye veya zirve etki olasılığına sahip olan kritik hataların belirlenmesi karşılığında verilecek hata ödülü, 1 milyon abd ABD parasııa görecek şekilde çıkabilecek. Ödül programı buna ek olarak düşük, orta ve zirve riskli hatalar için başvurulara izin veriyor.

Vakıf, Merge ile ilgili buna ek olarak Ethereum Ağının, ilk önce Beacon Chain üzerinde Bellatrix yükseltmesi ile etkinleştirilmesi gerektiğini söyledi. Çekirdek geliştiriciler daha önce Merge için 15 Eylül geçici zamanini açıklamıştı.

Vakıf, “Blok başına eklenen artan zorluk, değişken ağ hash oranına bağlı. Ağa daha fazla hash oranı katılırsa, Toplam Terminal Zorluğu (TTD)’ye daha erken ulaşılacak,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ethereum Foundation

Vakıf, Ether (ETH) sahipleri ve kişisilarının, Merge öncesinde dolandırıcılara karşı uyanık olmaları dışında herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını da konuşmalarine ekledi. Merge’den zaman en yenira madencilik artık mümkün olmayacak, hem stakers hem de düğüm operatörlerinin her ikisinin de bir yürütme katmanı istemcisi çalıştırması gerekecek ve bu, bir konsensüs katmanı istemcisiyle yapılacak.

Ethereum Vakfı, Temmuz 2020’de Ethereum 2.0 için müşterilerin sorunlarına çözüm bulabilecek beyaz şapkalı hackerlara halka açık “settirı ağları” start verttığını duyurmuştu ve 5.000 abd ABD parasıı ödül teklif etmişti. Ancak Ağustos 2021’de, Ethereum’un yazılım istemcilerinden Geth’in önceki sürümlerini etkileyen bir güvenlik açığı, ağın düğümlerinin yarısından fazlasının bölünmesine neden oldu. Merge de yürütme istemcisi olarak Geth’in en en yeni sürümünü gerektiriyor.

Diğer projeler de, Sky Mavis’in Nisan 2022’de Ronin Network’e yapılan 600 milyon abd ABD parasıılık bir siber settirı zaman en yenirasında ettiğı gibi, hırsızlık veya milyonları kaybetme riskiyle en yeniuçlanan açıkları bulmaya yönelik 1 milyon abd ABD parasıı civarında hata ödülü teklif etti. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) Aurora ise haziran zamanında kritik bir hata keşfeden beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanına 6 milyon abd ABD parasıı ödül verdi.