Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum ağında Merge’e doğru en yeni shadow fork tamamlandı


Ethereum (ETH) geliştiricileri, merakla olabilen blockchain güncellemesi Merge için gerekli olan ön koşulların (shadow fork, yani gölge çatallanmalar) başarıyla tamamlandığını doğruladı.

Shadow fork, kalıcı güncellemelerde ağ sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla, geliştiricilere senkronizasyon varszamanımlarını stres testine sokma meselesunda yardımcı oluyor. Ethereum geliştiricileri, Merge yolculuğunda ilk shadow fork’u 11 Nisan 2022’de uyguladı.

Ethereum araştırma ve mühendislik şirketi Nethermind, Mainnet-Shadowfork-13’te hisse ispatı ağa geçişin başarılı olduğunu doğrularken, bunun ağın PoS mutabakatına kalıcı olarak geçmeye hazır olduğunun onzamanını verdiğini açıkladı.

Geliştiriciler, testnet üzerinde node’ları çalıştırmzamanı uygulamalı olarak çalışma, sözleşmeleri kullanma ve altyapıyı ve daha birçok işlevi test etme imkanı buldu. Yani shadow fork’lar, bir ağ güncellemesinin en yeniuçlarını güncelleme gerçekleşmeden öğrenmek için ortam sunuyor.

Merge güncellemesi kapsamında topluluk üyelerinin Ethereum istemcilerini güncellemesi ve yönetim katmanı ve mutabakat katmanını beraber çalıştırmaları gerekiyor.