Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum, Bitcoin’e karşı son 3 haftanın en yüksek seviyesinde

Ethereum’un kripto parası Ether (ETH), finansal piyasalardaki dalgalanmanın kripto para sektöründe de hissedildiği 6 Mayıs’ta ABD birimına karşı son iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Yine de ETH, Bitcoin’e (BTC) kıyasla çok daha iyi bir performans gösterdi ve ETH/BTC paritesi, son üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

ETH/BTC paritesinin günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Merge etkisi

Çoğu analist, sermayenin Bitcoin piyasalarından Ether piyasasına yönlendirilmesinin ardındaki ana sebeplerden birinin, Ethereum ağının iş ispatından hisse ispatına geçişi olduğunu düşünüyor. Bu analistlerden biri olan Toast.ETH, Ether arzının sürekli olarak azalmasının da BTC’yi performans bakımından geride bırakmasının kilit nedenlerinden biri olduğunu vurguladı.

Ethereum, hisse ispatına geçişin başladığı Aralık 2020’den beri Bitcoin’e karşı neredeyse yüzde 250 değer erişti.

ETH/BTC paritesinin haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

21 Shares’in araştırmacılarından Eliezer Ndinga, “likit staking”in satış baskısını azaltmada kilit rol oynayabileceğine dikkat topladı.

ETH/BTC paritesinin yükseliş ihtimali

Teknik göstergeler, ETH/BTC paritesinin mayıs ayında yükseliş gösterebileceğini, fakat yükselen takoz formasyonu içinde seyretmesinden dolayı daha geniş çaplı bir düzeltme riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Parite, 30 Nisan’da takozun alt trend çizgisini destek olarak test ettikten devamında sekme yaşadı ve şu anda 0,078 civarındaki üst trend çizgisini ara hedef olarak belirledi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin analistlere göre risksiz bir varlığa dönüşüyor

Yükselen takoz formasyonları genellikle düşüş ile sonuçlanan dönüş formasyonları olduğundan dolayı, ETH/BTC paritesinin uzun vadede düşüş gösterme riski hala yüksek.

ETH/BTC paritesinin yükselen takoz formasyonunu gösteren günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yükselen takoz kırılmaları, teknik veriin bir kuralı olarak fiyatı kırılma noktasından itibaren formasyonun maksimum uzunluğu kadar düşürebiliyor. Bu durumda parite, 0,064-0,069’u hedef almış olacak.

ETH/USD paritesinin düşüş ihtimali

Teknik sinyaller, Ether’in önümüzdeki aylarda düşüş yaşama ihtimalini artırıyor. Özellikle de “ayı flaması” formasyonu, Ether’in yılın ikinci çeyreğinde 1.700 birim, yani günümüz kurunun yüzde 40 altına kadar gerileyebileceğine işaret ediyor.

ETH/USD paritesinin ayı flaması formasyonunu gösteren haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Tam aksine, formasyonun alt trend çizgisinden yaşanacak bir sekme ise ETH fiyatını 4 bin birima taşıyabilir.

Burada belirtilen fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar vermeden önce özü araştırmanızı yapmalısınız.