Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum, Bitcoin’e karşı yüzde 50 ralli sinyali verdi

Ethereum’un kripto parası Ether (ETH), 2023’e doğru en büyük rakibi Bitcoin’e (BTC) karşı büyük bir ralliye hazırlanıyor gibi gözüküyor.

Ether’in BTC’ye karşı kırılma ihtimali yüzde 61

ETH/BTC paritesinin grafiğinde oluşmaya işe koyulyan klasik bir teknik formasyon, yükseliş sinyalleri veriyor. Fincan ve kulp adlı bu formasyon, fiyatın boyun çizgisi olarak adlandırılan ortak bir direnç seviyesi altında U şeklinde toparlanma göstermesi (fincan), hemen ardından hafifçe zarar yönelmesiyle (kulp) oluşuyor.

Geleneksel danışmanıler fincan ve kulp formasyonunu olumlu bir sinyal olarak yorumluyor. Uzman danışmanı Tom Bulkowski, formasyonun kâr hedefine ulaşma başarısının yüzde 61 olduğunu belirtiyor. Fincan ve kulp formasyonunda hedef, boyun çizgisi ile boyun çizgisine en uzak noktadaki mesafe kırılma noktasına eklenerek hesaplanıyor.

Ether/Bitcoin paritesi (ETH/BTC) de benzer bir formasyonun yarısını tamamladı. Parite, şu anda zarardaki grafikte görülen 0,079 BTC civarındaki direncin yukarısına kırılmzamanı bekliyor.

ETH/BTC paritesinin fincan ve kulp formasyonunu gösteren 7 günlık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bu direncin aşılması, Ether fiyatını 2023 başına görecek şekilde Bitcoin’e karşı yüzde 50 yükselterek 0,123 BTC’ye taşıyabilir.

ETH/BTC paritesinin fincan ve kulp kırılma formasyonunu gösteren 7 günlık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

ETH için olumlu düşünme vakti geldi mi?

Ether’in Bitcoin’e kıyasla güçlü temel göstergeleri de gelecekte yaşanması olası yüzde 50 ralliye destekliyor.

Ether’in yıllık arz girişi oranı, ekim zamanında EIP-1559 güncellemesinin de katkısıyla keskin bir düşüş yaşadı. EIP-1559, ağda toplanan işlem ücretlerinin bir kısmını yakarak, ETH arzını her bir işlemde kalıcı olarak azaltan bir mekanizmadır.

Merge zaman en yenirası Ethereum arzı. Kaynak: Ultra Sound Money

EthBurned.info verilerine göre, EIP-1559 güncellemesi Ağustos 2021’de hayata geçirildiğinden beri 2,69 milyonun üzerinde ETH (yaklaşık 8,65 milyar abd abd dolarıı) dolaşımdan ktopladırıldı.

Ethereum’un Merge ile hisse ispatı mutabakat mekanizmasına geçişi, blockchain’de doğrulzamanıcı olmak isteyenlerin ağa 32 ETH kilitlemelerini zorunlu hale getirdi. Staker’lar, bunun karşılığında yıllık faiz kazanmaya işe koyuldılar.

Ethereum’un PoS akıllı sözleşmesinde kilitlenen toplam değer, 31 Ekim itibarıyla 14,61 milyon ETH’ye ulaşarak rekor kırdı.

Ethereum 2.0’da kilitli toplam değer. Kaynak: Glassnode

Öte yandan, Bitcoin’in iş ispatı (PoW) blockchain’i, madencilerin blok ödülü kazanmak için karmaşık matematiksel algoritmaları çözmelerini gerektirdiğinden dolzamanı sürekli bir sat sat baskısıyla karşılaşıyor.

Bir diğer deyişle, Bitcoin’in Ether’e kıyasla daha zirve sat sat baskısı yaşadığı söylenebilir

ETH/BTC’nin güçlü direnci kırması gerekiyor

Ether’in Bitcoin cinsinden yüzde 50 yükselmesinin önünde boğaların tadını kaçırabilecek güçlü bir direnç bölgesi bulunuyor.

0,07 BTC–0,08 arasındaki bu bölge, zararda da görüldüğü gibi Mzamanıs 2021’den beri güçlü bir direnç işlevi gördü. Örneğin bu bölgenin Aralık 2021’deki testi, haziran ortasına görecek şekilde süren yüzde 45 ayarlamayle en yeniuçlandı.

ETH/BTC weekly price chart. Source: TradingView

ETH, benzer bir ayarlama yaşanması halinde 0,057–0,052 BTC bölgesini destek olarak test edebilir.

Burada belirtilen fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar vermeden önce özü araştırmanızı yapmalısınız.