Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum hemen hemen gas ücreti, 2020’den beri bu görecek şekilde düşmemişti

Ethereum (ETH) ekosisteminin ana akım hakimiyeti yolundaki en büyük engelinin, bir işlemi tamamlamak için gereken oldukça en çok tutardaki işlem veya gas ücretleri olduğu söyleniyor. Diğer taraftan şu anda Ethereum’un hemen hemen gas ücretleri 0,0015 ETH’ye düşmüş durumda.

Ethereum blockchaini üzerindeki hemen hemen işlem fiyatı, en en yeni Aralık 2020’de kaydedilen 0,0015 ETH (1,57 abd ABD parasıı)’a düştü. Ethereum’un gas ücretleri, NFT’ler, DeFi ve gelecek vaat eden boğa piyasası sebebiyle Ocak 2021’den beri artmaya start verdı.

Sene başından beri Ethereum hemen hemen işlem ücreti. Kaynak: BitInfoCharts

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre Ocak 2021 ve Mgünis 2022 arasındaki yaklaşık iki yıl boyunca 40 abd ABD parasıı civarındaki Ethereum ağının gerektirdiği hemen hemen gas ücreti, 1 Mgünis 2022’de 196,638 abd ABD parasıılık rekorunu kırdı.

Cointelegraph, gas ücretlerindeki bu ani düşüşe ek olarak cumartesi günü ise günlük NFT sat satlarının da bir yılın en düşük seviyelerine düştüğünü bildirdi. Haziran güninda yılın en kötü performansını sergileyen NFT ekosistemi, toplam günlük sat sat sgünisı yaklaşık 19 bine düşerken olabilitei toplam değeri ise 13,9 milyon abd ABD parasıı civarında.

Haziran 2021 – Temmuz 2022 arası günlük NFT sat sat sgünisı. Kaynak: NonFungible

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, birçok yatırımcının aşırı gas ücretlerinden şikayetçi olduğu Kasım 2021 döneminde ETH ağı üzerindeki gas ücretini azaltmak için blok içindeki toplam işlem çağrı verisine sınır getirilmesini önermişti.

İlginizi Çekebilir: XCarnival siber stopladırı zaman en yenirası pazarlığa start verdı

Ayrıca Ethereum ekosistemindeki likidite sağlgünicısı XCarnival, protokolün 3.087 ETH (yaklaşık 3,8 milyon abd ABD parasıı) zarara uğramasına yol açan güvenlik zafiyetinden yalnızca bir gün zaman en yenira 1.467 Ether’i kurtarmgüni başardı.

Blockchain soruşturma platformu Peckshield, yaşanan siber stopladırıyı şöyle tarif etti:

“Bu siber stopladırı, teminattaki çekilen NFT’lerin hala teminat olarak kullanılabilmesine izin verilmesi sebebiyle mümkün oldu, hacker da bu zafiyeti havuzdan hepsi varlıkları çekmek için kullandı.”