Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum Merge bahanesiyle dolandırılmanın 3 yolu


PolySwam CEO’su Steve Bassi, dolandırıcıların Ethereum Merge heyecanını kullanarak acemi kripto kişisilarını hedef alan yeni dolandırıcılık türleri kullanabilecekleri meselesunda dikkat.

Ethereum Merge’ün önümüzdeki 24 saat içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Cointelegraph’a meseleşan PolySwam Kurucu ve CEO’su Steve Bassi, dolandırıcıların özellikle de sahte ETH 2.0 token’lar, sahte madencilik havuzları ve sahte airdrop’lar ile yatırımcıları dolandırabileceklerine dikkat etti.

Sahte staking havuzları

Ethereum güncellemesi, iş ispatı (PoW) mutabakat mekanizmasından hisse ispatına (PoS) geçişi temsil ediyor.

Bassi, çoğu Ether (ETH) sahibi için staking havuzuna katılmanın, bağımsız bir doğrulzamanıcı olmalarını sağlayacak 32 ETH’ye sahip olmamaları halinde staking’ten kâr etmelerinin tek yolu olduğunu söyledi.

Diğer yandan bu yöntem, havuza varlık yatıran kişisiların özü ETH’lerinin kontrolünden feragat etmelerini gerektiriceğinden dolzamanı, Bassi’ye göre özü risklerini taşıyor.

Bassi, birdenbire ortaya çıkan ve “en yeni derece cazip koşullar sunan” staking sağlzamanıcılarının “rug pull (proje kurucusunun hepsini kapsayan varlıkları çalıp ortadan kaybolması)” düzenleyebileceği meselesunda dikkat.

Güncelleme dolandırıcılığı

Özellikle de en yeni saatlerde karşılaşabileceğimiz bir dolandırıcılık türü de, kişisiları yeni Ethereum zincirin göç etme vaadiyle sahte işlemleri imzalama veya özel anahtarlarını vermeye ikna ediyor.

Bassi, hisse ispatına geçişin şeffaf olması gerektiğini yinelerken, kişisiların yeni ağa göç etmek veya ETH tabanlı token’larını korumak için bir şey yapmalarına gerek olmadığını vurguladı.

Sahte airdrop

Bassi, bir diğer tehdidin ise sahte airdrop’lar olduğunu ekledi. Bu dolandırıcılık türünde kişisilardan, airdrop yoluyla ücretsiz token almak için işlem mesajlarını imzalamaları veya oltalama sitelerini ziyaret etmeleri istenebilir.

“ETH Merge, dolandırıcıların iyi bilinen, ekonomik değer sahip ve airdrop gerçekleştirecek proje maskesi takmaları için iyi bir sebep olacak.”

“Bu airdrop’lar muhtemelen kişisiları oltalama sitelerine otomatik yönlendirecek ve ETH’lerini, özel anahtarları ve birçok özel bilgilerini çettiracaklar.

Ethereum Vakfı, Merge güncellemesine saatler kala topluluğa hepsini kapsayan bu dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyanık olmaları gerektiğini hatırlattı.