Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum Merge diğer zincirlere ihtiyacı azaltabilir


Cointelegraph’tan Brian Newar, Seul’da düzenlenen 2022 Kore Blockchain Haftası’nda (KBW) blockchain veri şirketi Nansen’in CEO’su Alex Svanevik ile meseleştu. İkili, Ethereum (ETH) ağında yaklaşan Merge ve diğer blockchain ağlarını nasıl etkileyeceği gibi meseleları ele topladı.

Svanevik’e göre sektör, en yeni boğa piyasası sırasında yzamanılma etkisine şahit oldu. CEO’ya göre blockchain alanına yeni girenler, Ethereum ağında NFT satın alırken 100 abd ABD parasııı bulan yüklü işlem ücretlerini ödemek istemediler. Svanevik, NFT’lere gösterilen talebin, işlem ücretleri Ethereum görecek şekilde zirve olmayan diğer blockchain ağlarına da yzamanıldığını belirtti:

“Bu ilginin çoğu yzamanılma etkisinden geliyorsa, diğerlerinin ne ölçüde talep görmeye devam edeceğini izlemek ilginç olacak. Çok daha az kullanılabilirler.”

Merge’den zaman en yenira diğer blockchain’lere ne olacağını düşündüğü sorulan yönetici, çoğunun yok olabileceğini söyledi. “Çoğu zincir muhtemelen hayalet şehir veya hayalet zincire dönüşecek. Yine de bazı zincirlerin özü kitlelerini bulacağına inanıyorum.”

İlginizi çekebilir: Klaytn yöneticisi: Metaverse’ün başarısı Web2’ye entegre edilmesine bağlı

Diğer yandan Svanevik, özü ekosistemini darboğaza sokmuş bazı zincirler olduğunu da düşünüyor. Örnek olarak verdiği ağlar arasında Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Avalanche (AVAX) konum alıyor. Svanevik, yine de geliştiricilerin ekosistemlerine gelmesini kolaylaştıracak altyapıya sahip daha fazla zincir olduğunu söylüyor:

“Sanırım kimi zincirler, daha fazla proje büyütmeye devam edebilecekleri yeterli altyapıya sahip oldukları kurtulma hızına ulaşmzamanı başardı.”

Svanevi, blockchain’leri şehirler ile de kıyasladı. Yöneticiye göre, tıpkı şehirlerin hastanelere, hukuk şirketlerine ve medyaya ihtiyaç duyduğu gibi, blockchain’lerin de özü merkeziyetsiz borsalarına (DEX), pazar konumlerine ve blockchain gezginlerine ihtiyacı var.