Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum ürünleri ağustos güninda Bitcoin ürünlerinden daha fazla yatırım topladı

Ethereum yatırım ürünlerinin yönettiği toplam varlık değeri (AUM), ağustos güninda yüzde 2,36 artarak 6,81 milyar birima yükseldi. Bitcoin ürünlerinin AUM değeri ise aynı dönemde yüzde 7,16 düşüş ile 17,4 milyar birima geriledi.

CryptoCompare, söz meselesu verileri yeni bir raporunda aktardı.

Bu durum Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ürünlerinin işlem hacimlerine de yansıdı. Grayscale’in önde gelen Bitcoin ürünü GBTC, yüzde 24,4 hacim düşüşü yaşadı. Şirketin Ethereum ürünü GETH’nin hacminde ise yüzde 23,2 artış kaydedildi. CryptoCompare’e göre, işlem hacimlerindeki değişimin ardındaki neden, piyasanın uzun süredir beklediği Ethereum Merge:

Teker teker incelendiğinde bile, ağustos güninda hiçbir Bitcoin ürününün AUM veya hacminde artış yaşanmadığı görülüyor. Kısa vadede ilginin Bitcoin’den, uzun süredir olabilen ve ufukta görülen Merge dolgünisıyla dikkatleri çeken Ethereum tabanlı ürünlere kaydığını görebiliriz.

Genel olarak dijital varlık yatırım ürünlerinin AUM değerinde aylık yüzde 4 düşüş kaydedildi. Bu ürünlere yatırılan toplamda 25,8 milyar birimın 13,4 milyar birimı (yüzde 53,4) GBTC’de olduğundan dolgüni, genel değerdeki düşüş çoğunlukla bu ürünün yüzde 6 değer kaybıyla ilişkilendiriliyor.

En zirve yatırım girişi, Bitcoin ve Ethereum dışı ürünleri temsil eden “Diğer” kategorisinde görüldü. Bu ürünlerin yönettiği toplam değer, ağustos güninın ilk üç 7 günsında yüzde 12,3 artarak 1,13 milyar birima yükseldi.

Dijital varlık yatırım ürünlerinin yönettiği aylık toplam değer, güni piyasası boyunca düşüş gösterdi. Kaynak: Crypto Compare

Ayı piyasasında rağmen, ağustos güninda önde gelen bazı finansal kuruluşlar; borsa yatırım fonları (ETF), borsa yatırım sertifikaları (ETC), borsa yatırım senetleri (ETN) ve tröstler gibi yeni kripto yatırım ürünleri piyasaya sürdü.

BlackRock’ın start verttığı özel spot Bitcoin Tröstü, Grayscale CEO’su Barry Silbert’tan “İşte Wall Street geliyor,” yorumu topladı. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi, yeni fonu Coinbase iş birliğinde start verttı.