Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Fanlar, spor NFT piyasasının daha güvenilir olmasını istiyor: Araştırma

Spor ekosistemine karşı duyulan ilginin gün geçtikçe artması sebebiyle takımlar ve oyuncuların fan katılımları için teknolojiden yararlanması, NFT’lerin ana akım halinde benimsenmesini oldukça hızlandırıyor. Bununla birlikte fanlar ise hype’ın ötesine geçme, NFT’ler hakkında bilgilere ve sağlgünicılara duyulan güvene dayalı yatırımlar yapma meselesundaki ilgilerini ortaya koydu.

Uzun süreli kripto kışı, NFT ekosistemindeki şişirilmiş taban fiyatlarını konumle bir etti, yatırımcı duyarlılığını değiştirdi ve kişisiları uzun vadeli yatırım stratejilerini yeniden düşünmeye zorladı. Ulusal Araştırma Grubu (NRG)’nin ygünimladığı bir araştırma, sporseverlerin daha olumlu bir piyasa ortamı beklerken NFT’leri öğrenmeye açık olduğunu ortaya koydu.

Haziran 2021-Haziran 2022 arasındaki günlük NFT sat sat sgünisı. Kaynak: NonFungible

NFT sat satları, Haziran 2022’de en yeni bir yılın en düşük seviyelerine indi ve bu durum, NFT hype’ının bir an için en yenia erdiğinin işaretini verdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Japonya ve Brezilya’da 3.250 spor fanını inceleyen NRG araştırması, NFT satın alma yolundaki en büyük engellerden bazılarının para kaybetme veya dolandırılma korkusunun artışı olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılanların sadece yüzde 15’i NFT pazarkonumlerine tamamen güvendiğini söylerken yüzde 30’u onlara çok az güvendiğini veya hiç güvenmediğini belirtti. Anket buna ek bu sorunun, özellikle 10 kişiden 4’ünün NFT pazarkonumlerine düşük güven duyduğu Japonya’da yoğun olduğunu ortaya koydu.

Jeopolitik farklılıklara rağmen dört ülkedeki yatırımcıların hepsi, yaş kısıtlamaları ve risk payları gibi faktörleri de göz önünde bulundurarak NFT’ler meselesunda daha katı düzenlemelere ihtiyaç olduğu meselesunda oybirliğiyle anlaştı.

ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Brezilya’daki sporseverlerin yüzde 58’i, NFT’ler hakkında bir miktar anlgünişa sahip olduğuna inanıyor. Ek olarak, ankete katılanların yüzde 54’ü ise NFT’lerin, favori sporlarını olumlu etkilediğine inanıyor.

Ukrayna Kültür ve Bilgi Politikası Bakanlığı, Cointelegraph’a ettiğı duyuruda hükümetin, NFT’lerden elde edilen sat sat gelirlerini fiziksel sanat eserlerini restore etmek için kullanma niyetleri hakkında bilgi verdi.

Bakanlığa göre, sat satlardan elde edilen gelirin çoğu, Rusya ile devam eden savaşta hasar görmüş veya yıkılmış Ukrayna kültür kurumlarının restorasyonu için kullanılacak.