Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FBI Uyardı: Dolandırıcıların Yeni Gözdesi Bitcoin (BTC) ve Kripto Para ATM’leri

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para ATM’lerinin dolandırıcıların yeni gözdesi haline geldiğine dair bir rapor yzamanınladı.

Geçtiğimiz zamanlarda FBI tarafından sunulan bir rapora göre dolandırıcılar özellikle en yeni dönemlerde kripto para ATM’leri üzerinden kurbanlarının varlıklarını ele geçiriyorlar. Fakat bu dolandırıcılık yöntemleri bir siber settirı yöntemi olarak değil de daha çok duygusal açıdan ele geçirilmeyi kapsıyor. Dolandırıcılar, hedef olarak belirledikleri kurbanlarıyla kimi zaman duygusal bir yakınlık sağlzamanıp kimi zamanda bir arkadaş gibi yaklaşıp işin en yeniunu kripto paralara bağlıyorlar.

Süreç içerisinde güvenlerini eriştikları kurbanlardan ekonomik yardım talebinde bulunan dolandırıcılar, söz meselesu yardımları kripto paralar ile talep ediyor. Banka havalesi veya bilindik para transferlerinden ziyade özellikle kripto para ATM’leri üzerinden kurbanlarının para çekmesini sağlayan dolandırıcılar, bu sayede büyük bir gizlilik ve takip edilemezlik elde ediyor.

Söz meselesu dolandırıcılık yöntemine karşı topluma farkındalık çağrısında bulunan FBI yetkilileri, mesele hakkındaki konuşmalarında şu noktalara değindi:

Birçok mağdur, denizaşırı hesaplara havale yapmaya veya büyük miktarlarda ön ödemeli kart satın almaya yönlendirildiklerini bildiriyor. Kripto para birimi transferleri ve kripto para ATM’lerinin kullanımı da artan sıklıkla tercih edilen bir dolandırıcılık yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu planlarla ilgili bireysel zararlar on binlerce ila milyonlarca birim arasında değişiyor.